Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Putinův režim vymývá mozky malých dětí. Na školách zintenzivnili hodiny patriotismu, nutí je salutovat a dokola poslouchat hymnu

Děti v ukrajinské škole. Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz
rusko

Ruské školy v poslední době ve své výuce usilovně pracují na posílení významu vlastenectví a vedení k poslušnosti vůči státu. V tamních školách se stává běžnou praxí pravidelný poslech ruské hymny nebo sledování vyvěšování státní vlajky. Agentura AP informuje, že školy rovněž zavedly týdenní předmět, který lze volně přeložit jako „rozhovory o důležitých věcech“, s cílem posílit pocit vlastenectví mezi studenty.

Nová ruská středoškolská učebnice historie obsahuje kapitolu o anexi Krymu a „zvláštní vojenské operaci“, jak Kreml nazývá válku na Ukrajině. Studenti se rovněž učí základní vojenské dovednosti v rámci kurzu sebeobrany a první pomoci. Prezident Ruské federace Vladimir Putin se navíc osobně setkává s mladými lidmi a stále častěji investuje do úsilí rozšířit politický narativ Kremlu mezi mládež.

Podle analytiků jde o reakci vyvolanou obavou, že generace vyrůstající za Putina může mít jiné názory, než by si Kreml přál. Mnoho učitelů bylo v poslední době donuceno k tomu ze školy odejít nebo dostalo výpověď za to, že odmítli vést „rozhovory o důležitých věcech“. Rodiče, jejichž děti lekce vynechaly, navíc čelily tlaku ze strany školy a místních úřadů.

Rodiče musejí spoléhat na učitele

Rodič jednoho školáka z Moskvy jménem Sergej vyjádřil své obavy z povinných ideologických lekcí, a zdůraznil potřebu chránit děti před „výplachem mozků“. Někteří rodiče v hlavním městě mají štěstí, že jejich děti navštěvují školy, kde učitelé neuplatňují směrnice zcela dokonale a politizaci výuky se snaží vyhnout. Nezávislý zpravodajský server Meduza dokonce přináší názory odborníků, jak mohou rodiče takové indoktrinaci čelit.

Učitel nemusí (myšlenkám uvedeným v ruské učebnici dějepisu – pozn. red.) skutečně věřit. Ale v případě, že se s ním žák začne hádat, může to naopak učitele vyprovokovat k tomu, aby vyjádřil svůj názor. Přitom bude mít vůči dítěti stále silnější a autoritativnější pozici,“ prohlásila například učitelka dějepisu ze středního Ruska.

Anna, matka jiné moskevské studentky, zase agentuře AP řekla, že je vděčná své škole za to, že nepřijala „agresivní postoj“ a propagandu do výuky nepustila. Její škola sice vede týdenní ceremonii se salutováním a hymnou a v minulém roce zavedla i povinnou lekci o Krymu, ale jinak se drží stranou od kontroverzních témat. Mnozí věří, že dobře vzdělaní a kriticky uvažující učitelé budou schopni obejít požadavky a neuplatňovat ideologické směrnice v praxi.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy