Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Pásmo Gazy jako obří pohřebiště: Každých 10 minut tam přijde o život dítě. Přeživší často ztratí rodinu a veškerou naději

Pásmo Gazy jako obří pohřebiště: Každých 10 minut tam přijde o život dítě. Přeživší často ztratí rodinu a veškerou naději
Zdroj: koláž eXtra.cz / Profimedia.cz
+ Dalších 20 fotografií
válka

Během téměř čtyřtýdenní války mezi Izraelem a palestinskými bojovníky Hamásu bylo v Pásmu Gazy usmrceno už více než 3 600 palestinských dětí. Uvedlo to tamní ministerstvo zdravotnictví ovládané Hamásem. Hrůzná bilance zahrnuje děti, které byly zasaženy leteckými údery, zahynuly v důsledku chybně odpálených raket nebo padly za oběť výbuchům a byly pohřbeny pod troskami budov. Mezi mrtvými jsou novorozenci, batolata i školáci – někteří z nich talentovaní studenti a nadějní novináři. Válka připravila o život i skupinu chlapců, kteří se domnívali, že v kostele jsou v bezpečí. Podle některých propočtů tak v Gaze přijde o život dítě zhruba každých 10 minut, informuje agentura AP.

Statistiky ukazují, že téměř polovina z 2,3 milionu obyvatel v přelidněném Pásmu Gazy je mladších 18 let – děti tak představují 40 procent z celkového počtu obětí války. Podle analýzy údajů ministerstva zdravotnictví v Gaze, zveřejněné agenturou AP minulý týden, bylo do 26. října usmrceno 2 001 dětí ve věku do 12 let, z toho 615 dětí mladších tří let.

Když jsou domy zničeny, hroutí se nejčastěji právě na hlavy dětí, kteří se domnívají, že jsou uvnitř v bezpečí,“ uvedl pro média spisovatel Adam al-Mahmúd. Jeho čtyřletá dcera Kenzi sice přežila jeden z izraelských náletů, utrpěla ale vážná zranění, v jejichž důsledku přišla o pravou ruku, levou nohu a má i poškození lebky.


Za tři týdny více mrtvých dětí než za tři roky

Izrael přesto tvrdí, že jeho nálety jsou cílené na vojenské cíle a infrastrukturu militantního hnutí Hamás. Právě palestinské teroristy obviňuje z využívání civilistů jako lidských štítů. Tel Aviv uvádí, že v Gaze dopadlo více než 500 raket vypálených tamními militanty na neznámý počet Palestinců.

Podle charitativní organizace Save the Children bylo za poslední tři týdny v Pásmu Gazy zabito více dětí než ve všech světových konfliktech za poslední tři roky dohromady. Například za celý loňský rok bylo podle této iniciativy ve dvaceti válečných konfliktech usmrceno 2 985 dětí.


Gaza se stala pohřebištěm tisíců dětí,“ řekl James Elder, šéf Dětského fondu Organizace spojených národů, známého pod zkratkou UNICEF. Válka má podle něj zhoubný dopad na děti nejen fyzicky, ale i po psychické stránce – mnoho z nich bylo zraněno a přišlo o své domovy, naději a budoucnost.

Kromě palestinských dětí během tamní války umírají ale i izraelské děti. Hamás na začátku minulého měsíce konflikt vyprovokoval svými brutálními útoky na jihu židovského státu – ty připravily o život více než 1 400 lidí. Mezi oběťmi byli i kojenci a malé děti, jejich přesný počet zatím ale není znám. Kromě toho unesli radikálové asi třicítku dětí jako své rukojmí.

Utíkají před smrtí, najdou opět smrt

Zatímco izraelská letadla bombardují Gazu, palestinské děti jsou nuceny stěhovat se se svými rodinami do přeplněných příbytků spravovaných OSN. I když Izrael vyzval Palestince, aby opustili severní část Pásma Gazy a odešli na jih, nikde na tomto území není před jeho nálety zaručeno bezpečí.


Lidé tu utíkají před smrtí, ale často to jediné, co najdou, je opět smrt,“ shrnula beznaděj obyvatel Jasmin Jouda, která přišla během útoků ze strany Izraele 22. října o 68 členů své početné rodiny.

UNICEF konstatuje, že válka má ničivý vliv na životy mnoha palestinských dětí – mnohé z nich budou trpět dlouhodobými následky a potřebovat intenzivní péči a především podporu, aby se znovu pokusily najít ve svých životech smysl a eventuálně se postavit na vlastní nohy.

Trvale poznamenáni hrůzným konfliktem jsou rovněž i ti, kteří nebyli zraněni fyzicky. Pro místní patnáctileté dospívající mladé lidi v Gaze jde už o pátou válku mezi Izraelem a Hamásem od roku 2007, kdy Hamás převzal kontrolu nad převážně arabskou enklávou.


Tyto děti znají pouze život pod striktní blokádou ze strany židovského státu a sousedního Egypta, která tvrdě omezuje jejich možnost cestovat a připravuje je o naději na lepší budoucnost. Podle údajů Světové banky dosahuje v Pásmu Gazy nezaměstnanost mezi mladými lidmi až 70 procent.

Válka v Izraeli

Válku v Izraeli rozpoutalo v sobotu 7. října 2023 palestinské radikální hnutí Hamás, když provedlo rozsáhlé útoky z Pásma Gazy.

Mohlo by vás zajímat:

Hamás | Izrael | Palestina | Pásmo Gazy | Jeruzalém | Blízký východ | Hizballáh | Benjamin Netanjahu | Válka na Ukrajině 

Související články

Další články

Nejnovější kauzy