Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

OBRAZEM: Francie se mění v Saharu. Evropa zažívá největší sucho za 500 let

Vyschlé koryto řeky Loiry.
Zdroj: Twitter Desomag
+ Dalších 6 fotografií
klima
Hlavní evropské řeky se kvůli vytrvalému suchu zmenšily na velikost potoků. Zvláště citelné je to například u francouzské řeky Loira, ale i německé řeky Rýn, která přitom slouží jako důležitá dopravní cesta. Britské ostrovy se pak potýkají s vyprahlou krajinou. Podle expertů oslovených serverem Euronews se Evropa potýká s nejhorším suchem za 500 let.

Zvláště znepokojivé je vypařování Rýna. Podle webu Euronews se očekávalo, že poblíž Frankfurtu dnes klesne pod 40 cm. Tím by byl neprůjezdný pro některé větší lodě převážející zásoby ropy, uhlí a plynu. Německé elektrárny jsou přitom na dodávkách obzvláště závislé, protože Rusko omezuje tok plynu a sucho by mohlo zhoršit energetickou krizi země.

Nejhorší výheň za 500 let

Společné výzkumné centrum Evropské komise (EC-JRC) varovalo, že současné sucho může být nejhorší za posledních 500 let. Podle něj se vážná sucha v Evropě zhorší a potenciálně zasáhnou 47 % kontinentu.

Francie, která využívá nejvíce jaderné energie v EU, se také nedávno dostala do probémů s dodávkami vody z řek Rhôna a Garonne. Tento týden musela energetická společnost EDF snížit výkon v některých svých elektrárnách, protože teploty byly příliš vysoké na to, aby se k ochlazení elektráren používala voda z řeky.

Svět pak obletěly šokující fotografie řeky Loiry poblíž jejího ústí v Nantes. Na fotografiích je více vidět koryto řeky než samotná voda. Mosty překonávají téměř vyschlé koryto.

Pramen Temže vyschnul, ve Francii zuří požáry

Ve Velké Británii poprvé vyschl pramen řeky Temže a posunul se o více než pět mil po proudu od svého původního výchozího bodu v Gloucestershire. Velké části jihovýchodní Anglie jsou vyprahlé a úřady omezily využívání pitné vody na zalévání nebo napouštění bazénů.

Francii kromě samotného sucha trápí i požáry. Lesní požár u francouzského Bordeaux, který se rozhořel v úterý odpoledne, už pohltil 6800 hektarů vegetace a nadále se rozšiřuje. S plameny bojuje 1100 hasičů, oheň ale stále ještě nemají pod kontrolou a na jihozápad Francie míří proto další posily, včetně pomoci ze zahraničí.


Do departementu Gironde ve čtvrtek krátce před polednem dorazili premiérka Élisabeth Borne a ministr vnitra Gérald Darmanin, uvedly agentura AFP a stanice BFM TV. Francouzská média sledují ještě dva významnější požáry, jeden už se podařilo zastavit u Nantes, ten u hranic se Švýcarskem se naopak stále rychleji rozrůstá.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy