Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nechte Rusku Krym, pak vás vezmeme, radí Ukrajině NATO: Nehoráznost, říká analytik Vojáček

Plán NATO na předání Krymu Rusům: Je to popření veškeré pomoci Ukrajině, říká Vojáček
Zdroj: Se souhlasem Jiřího Vojáčka/Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie

Někteří zástupci Severoatlantické aliance přišli s nečekaným návrhem. Stian Jenssen, šéf kanceláře generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga, v jedné z debat podle norských médií prohlásil, že by jedním z řešení války na Ukrajině mohlo být to, že se země vzdá Krymu ve prospěch Ruska a na oplátku by měla dostat členství v alianci. Proti takovému návrhu se staví nejen zástupci Ukrajiny, ale i četní vojenští analytici. Redakce eXtra.cz se spojila s Jiřím Vojáčkem, který nám na situaci poskytl svůj pohled.

Analytik Jiří Vojáček považuje Jenssenův plán, který zveřejnil norský web VG.no, za popření veškeré pomoci, kterou NATO Ukrajině za celou dobu poskytlo. "Můžeme se jako v roce 1938 Chamberlain zabývat otázkami národnosti na sporných územích, ovšem platné mezinárodní smlouvy jasně stanoví, že Krymský poloostrov je součástí Ukrajiny," řekl Vojáček pro eXtra.cz a zdůraznil, že Ukrajinci přenechali Rusku veškeré jaderné hlavice, balistické rakety i strategické bombardéry, které si podle mezinárodního práva mohli nechat.

Byl by to ústupek Rusku

"Čistě politicky by to byl ústupek Rusku, které je v porovnání se sovětskými dobami reálně vojensky i ekonomicky velmi slabé a samo se postupně dostává do područí Číny. A předpokládám, že pokud by tento názor podpořili Američané, byla by důvodem paradoxně právě Čína. V Asii se schyluje k mnohem většímu střetu, než je ten na Ukrajině. Japonsko, Korea, Austrálie, Británie a Spojené státy čekají, kdy si Číňané dojdou pro Tchaj-wan," říká Vojáček k situaci na mezinárodně–politické scéně.

Záleží na přístupu ostatních

Podle Vojáčka teď bude záležet na tom, jak se k návrhu Jenssena postaví ostatní státy. "Důležité bude, jak se k tomu postaví Německo, Spojené státy a Polsko. Že by Poláci a Ukrajinci souhlasili s tím návrhem, si vůbec nedokážu představit, může to tak znamenat další zásadní rozpor uvnitř NATO," říká analytik.

NATO by mělo podpořit Ukrajinu

Co by se podle Vojáčkova názoru mělo teď stát, aby se ústupkům Rusku zabránilo? "Můj osobní názor je, že by měl Jens Stoltenberg vystoupit, dementovat ta slova, Ukrajincům vzkázat, že platí, že je nikdo nebude tlačit to jakýchkoli podmínek vyjednávání s Rusy, že jejich podpora je bezpodmínečná a že NATO doufá v jejich konečné vítězství," uvedl analytik s tím, že Jenssen by měl ve funkci skončit.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy