Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Šokující pozadí případu Jana Cimického. Je skandální, že nikdo nezasáhl, říká ředitelka centra pro pomoc obětem

+ Dalších 16 fotografií

Jitka Poláková, ředitelka organizace proFem na podporu žen, které zažily násilí, ve středu slavnostně otevřela nové prostory pro oběti teroru. Ty nabídnou klientkám kromě poradenství třeba také krizový pokoj, kde mohou přečkat několik dní. Při té příležitosti poskytla Poláková rozhovor redakci eXtra.cz a mimo jiné se vyjádřila ke kauze Jana Cimického. "Považuji za skandální, že o tom okolí dlouho vědělo, ale nikdo nezasáhl," vyjádřila se k údajným činům psychiatra, který je obviněn z několika případů zneužití svých klientek.

Oběti sexuálního i domácího násilí budou mít od čtvrtka nový prostor, kam se mohou v případě potřeby uchýlit. Ve středu ho s dalšími hosty slavnostně otevřela ředitelka organizace na pomoc ženám proFem Jitka Poláková.

"Naleznou tu krizové poradenství, odbornou pomoc, služby advokáta, zároveň tu bude i výslechová místnost, krizový pokoj a ordinace. V ordinaci bude probíhat sběr důkazního materiálu a testování na pohlavně přenosné choroby," vyjmenovává Poláková pro eXtra.cz. Krizový pokoj bude sloužit pro jednu klientku, ať už samotnou či s dětmi. Centrum jako takové pak podle ní očekává 1000 klientek ročně.


Procento nahlášených znásilnění se zvyšuje

Co říká Poláková na statistiku, kterou při otevření centra zveřejnila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková a z níž plyne, že v roce 2022 došlo k rekordním 900 případům znásilnění? "My to vnímáme, že to procento se zvyšuje. Řekla bych, že k tomu přispívají i ty kauzy, které probíhají v médiích. Dost často se o sexuálním násilí píše. Zároveň byly v minulosti různé osvětové kampaně, takže oběti získávají důvěru ve stát a začínají ty případy hlásit," vidí Poláková na nelichotivých číslech i něco pozitivního.

Ředitelka proFemu okomentovala i aktuální kauzu psychiatra Jana Cimického, který stojí před soudem kvůli obviněním ze znásilnění a sexuálního zneužívání desítek žen. "My se k jednotlivým kauzám nikdy nevyjadřujeme, ale pokud se ptáte na můj soukromý názor, tak samozřejmě ano," odpověděla na otázku, zda ji překvapil počet žen, které Cimického ze zneužívání obvinily. "Považuji za skandální, že o o tom okolí dlouho vědělo, a nikdo nezasáhl," uvedla.

A proč mnohé ženy váhají i několik let, než se odváží promluvit o tom, co se jim stalo? "Těch důvodů je celá řada. Jedním z důvodů je obava, že jim okolí nebude věřit. Jsou traumatizované a nejsou schopné o tom mluvit. Ti lidé dlouho sbírají odvahu k tomu, aby se někomu svěřili. Zároveň v těchto kauzách figurují veřejně známé osobnosti, takže se ty ženy bály, že jim nikdo neuvěří," vysvětluje Poláková.


Jitka Poláková: Oběť si vždy nese nějaké následky

Podle odbornice jsou tresty za znásilnění často směšné. "Rozhodně to spravedlivé není. Já jsem vždy šokovaná, když o těch rozsudcích slyším. Ten dopad na oběti je, že se s těmi následky potýkají celý život. Ale zdá se, že i veřejnost už začíná na ty kauzy reagovat, že je to nepřípustné, a je třeba, aby se společnost edukovala v tom, že i když to vypadá, že oběť nemá žádné následky, tak tam vždy nějaké jsou," dodává.

Obětem sexuálních trestných činů podle ní nejvíc pomůže edukace lidí, kteří jsou v první linii a přijdou do kontaktu s osobou, které se stalo sexuální násilí, o tom, jak funguje trauma, "aby komunikace byla respektující a aby si uvědomili, že ti lidé často reagují tak, jak bychom třeba nečekali".

Celý rozhovor s Jitkou Polákovou si můžete pustit v náhledovém videu.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy