Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Jako dítě jsem běhal do bunkru. Útok Hamásu byl pro Izrael selháním, myslí si Čechoizraelec

David Bohbot: Čím víc Palestinců umírá, tím je to pro Hamás lepší, soudí Čechoizraelec
Zdroj: Ondřej Hudec/eXtra.cz/Profimedia/Koláž eXtra.cz
+ Dalších 14 fotografií
izrael

Podle Čechoizraelce Davida Bohbota byl útok Hamásu ze 7. října minulého roku pro Izrael velkým selháním. "Věřím, že se to nebude opakovat. I když v Izraeli tehdy věděli, že přijde nějaký útok. Myslelo se ale, že bude kombinovaný, a v tom Hamás překvapil i s tím, že se zaměřil na Nova festival, kde byly tisíce mladých, kteří nebyli připravení a nemohli se bránit," uvedl Bohbot pro eXtra.cz

Bezpečnostní analytik David Bohbot pochází z Izraele, má však české občanství. Na představení své nové knihy Bezpečná Evropa?! se rozhovořil pro eXtra.cz nejen o svém dospívání v Izraeli, ale i o masivním útoku Hamásu loni v říjnu.

"Vzpomínky na dětství mám hezké, i když jsme měli i špatné doby. Já si pamatuji, že když byla Jomkipurská válka v roce 1973, to mi bylo pět, tak to bylo moc těžké. Jako dítě jsem běhal do bunkru. Samozřejmě to nebylo příjemné v té době, ale všichni byli zkušení a věděli, jak s námi, co nám říkat a jak se chovat, abychom se cítili v bezpečí. Rodiče měli strach, ale nikdy ho neukázali," popsal Bohbot, jaké bylo vyrůstání v blízkovýchodní zemi.

David Bohbot: Útok ze 7. října Izrael podcenil

Bohbot se vyjádřil také ke krvavému útoku hnutí Hamás na Izrael, který se uskutečnil 7. října minulého roku. Pro zemi to bylo podle něj velké selhání. "Věřím, že se to nebude opakovat. I když v Izraeli tehdy věděli, že přijde nějaký útok. Myslelo se ale, že bude kombinovaný (spolu s dalšími útoky hnutí Hizballáh z Libanonu a případně dalšími spojenci Hamásu, pozn. red.) a v tom Hamás překvapil i s tím, že se zaměřil na Nova festival, kde byly tisíce mladých, kteří nebyli připravení a nemohli se bránit. Proto zvolili zrovna toto datum a útočili sami. Írán jsou ti větší šéfové, a ne Hamás. Írán tehdy říkal že bude kombinovaný útok s Hizballáhem. Když to začalo, tak nikdo v tu chvíli nevěřil, že jde o ten plánovaný útok," uvádí bezpečnostní analytik.

Po krvavém útoku začal Izrael s protiakcí, která má za cíl zlikvidovat v Pásmu Gazy příslušníky Hamásu, jenže za sebou nechává i zničené domy a přes třicet tři tisíc mrtvých civilistů, jak uvádí OSN. Někteří proto obviňují Izrael z genocidy. Podle Bohbota však neměla země na výběr.

"Izrael není v Evropě. K tomu má takové sousedy, že když ukáže svou slabost, nemá nárok přežít. Mnoho lidí vidí, že umírají i nevinní lidé, ale nemají moc na vybranou. Hamás věděl, jaká bude reakce, a přesto útočili, a podle mě mají radost, protože čím víc Palestinců umírá, tím je to pro ně lepší," myslí si Čechoizraelec.

Mnoho Palestinců se podle něj bude nuceno odstěhovat z Gazy. "I do Evropy, mnoho z nich do Turecka, Egypta, Jordánska," uvádí Bohbot. Plány na vystěhování Palestinců z Gazy například do afrického Konga se už dříve objevily z úst izraelských krajně pravicových ministrů Becalela Smotriče a Itamar Ben Gvira. Ti si však za to na začátku roku vysloužili kritiku od amerického ministerstva zahraničí. Jeho mluvčí Matthew Miller je podle ČT 24 označil za „pobuřující a nezodpovědné".

Související články

Další články

Nejnovější kauzy