Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

eXtra.cz vyvrací fake news: Evropská unie prý organizuje dovoz migrantů, naopak se ale snaží nelegální migraci zabránit

Ilustrační foto.
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
dezinfo

Evropská unie se pokouší vyřešit narůstající problém nelegální migrace novým migračním a azylovým paktem. Ačkoli se šíří spekulace o záměrném dovozu migrantů EU prostřednictvím neziskových organizací, unie klade důraz na efektivní kontrolu migračního toku. Nový pakt navrhuje zrušení kvót a rychlejší postupy pro návrat nepřizpůsobivých migrantů, uvádí Filip Hanka, ředitel projektu České zájmy v EU.

Hlavními pilíři nové dohody jsou posílení vnějších hranic, zrychlení procedur a efektivnější návrat migrantů. Pro Českou republiku je klíčové zrušení migračních kvót, přijetí dohody nicméně stále brání Polsko a Maďarsko. Navržený systém je odpovědí na problémy, kterým čelí členské státy včetně Německa. Místní úřady v Bavorsku a Sasku bojují s dlouhými procedurami deportace z důvodu neochoty zemí původu přijímat migranty zpět.

Nová migrační dohoda se zaměřuje na posílení kontrol a zkrácení lhůty pro vyřízení žádostí o azyl na maximálně tři měsíce. Evropská unie chce navíc využít různých nástrojů, včetně obchodních sankcí a podpory legální migrace, k dosažení svých cílů.

Migrace do Evropy roste

Evropa navrácení nelegálních migrantů musí rychle vyřešit a ulehčit tak nápor na členské státy. Jakýmkoli praktikám organizovaného dovozu migrantů se tedy snaží naopak předcházet, přestože se internetem šíří zprávy o opaku. Nelegální migrace totiž v Evropě sílí,“ tvrdí Filip Hanka, šéf projektu České zájmy v EU.

Rostoucí tendenci migrace do Evropy dokazují data Eurostatu i českého ministerstva vnitra. Za první čtvrtletí na kontinent přicestoval přes Středomoří dvojnásobek migrantů oproti loňsku – celkem přes 35 tisíc běženců. Vytížená je trasa především do Itálie. Analytička projektu Tereza Masopustová zdůrazňuje nutnost řešit otázku migrace na evropské úrovni a potřebu rychlejšího návratu migrantů.

Je vidět, že nelegální migraci potřebujeme řešit na evropské úrovni společně. Evropská spolupráce je v tomto klíčová nejen pro lepší ochranu vnějších hranic, ale i vzhledem k faktu, že navrácení nelegálních migrantů je nutné řešit rychleji, což nový pakt o migraci a azylu nabízí,“ dodává Masopustová.

Ze zprávy ministerstva vnitra o nelegální migraci v prvním čtvrtletí roku 2023 vyplývá, že počet nelegálních migrantů vzrostl o 767 osob na 2 658 lidí. Více než tisícovka z nich přišla z Ukrajiny napadené Ruskem. Do Česka v menším počtu přicházejí i nelegální migranti z Moldavska, Uzbekistánu nebo Sýrie.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy