Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Česko zasáhla vlna úporných veder: Padaly supertropické teploty. Rady, jak horka přežít

Ilustrační obrázek.
Zdroj: pixabay
vedra

Sobota přinesla do Česka nejvyšší teplotu od začátku roku i za celý červenec, místy byla dokonce pokořena supertropická teplota přesahujících 35°C. Kritická byla i noc ze soboty na neděli. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zpřísnil stávající výstrahu před horkem a požáry a odborníci varují před přehřátím organismu. Úporná vedra Česko zasáhnou i následující týden - jak se před nimi chránit? 

Víkendová vlna veder, kterou meteorologové celý týden předpovídali, je tu. Právě sobota na území České republiky přinesla vůbec nejvyšší teplotu od začátku roku, která místy (na více než polovině republiky) dokonce pokořila tzv. supertropickou teplotu - teplotu, při které se rtuť teploměru přehoupne nad 35 °C, na několika místech naměřili pře 38 stupňů. Na přímém slunečním záření jsou teploty o poznání vyšší – přes poledne dosáhly až 50 °C.

Vysoký stupeň varování před požáry

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) dokonce zpřísnil výstrahu. Na celé západní polovině republiky a v části východních Čech a jižní Moravy platí až do sobotních 20 hodin varování před velmi vysokými teplotami. Nižší stupeň výstrahy platí ale i pro další kraje, jak informuje TN.cz.

Pro celé území Česka platí vysoký stupeň varování před požáry, a to až do odvolání. Kvůli povětrnostním podmínkám se požár může rychle rozšířit a napáchat velké škody. Vyvarujte se tak rozdělávání ohně, vypalování trávy nebo odhazování cigaretových nedopalků na zem.

Hrozí přehřátí organismu: Důležitý je pitný režim

Před úpornými vedry se lze jen těžce schovat - velmi důležitý je proto pitný režim, abyste se vyhnuli dehydrataci. Mezi její příznaky patří bolest hlavy, únava, závratě nebo tmavě zbarvená moč. A odborníci varují, že pokud v případě takových obtíží nedoplníte tekutiny včas, může dojít až k celkovému selhání organismu. Nejrizikovějšími skupinami jsou v létě stejně jako po celý rok děti a senioři.

Celkové množství vody, které by měl člověk denně vypít, závisí na několika faktorech - ročním období, pohlaví i věku. „Obecně ale platí, že denně by se mělo vypít asi 1,5 litru vody. Pokud však v horkých letních měsících teploty výrazně rostou a přesahují „třicítku“, spotřeba tekutin by měla být o třetinu až polovinu vyšší. Jejich příjem by měl být rozložený rovnoměrně do celého dne,“ píše blesk.cz.

Ideální je pitná voda nebo minerálky

Nejvhodnější je voda, minerálky (slabě či středně mineralizované pro běžný každodenní pitný režim, silně mineralizované např. při velkém horku či sportovních aktivitách k doplnění minerálních látek), čaje, přírodní ovocné šťávy uměle nepřislazované.

Doporučuje se vyhýbat alkoholu, ale i kávě a sladkým nápojům! Alkohol totiž organismus dehydratuje. ​Organismus odvodňují i sladké nápoje, které zvyšují obsah cukru v moči. Ten s sebou strhává vodu, způsobuje častější močení a větší pocit žízně. Močopudně působí i káva, proto se do pitného režimu nepočítá. ¨

Ve vedrech pomáhá osvěžení organismu v podobě např. namočených nohou v chladné vodě, vlhkého obkladu nebo konzumace vodního ovoce, místnost by měla být dostatečně odvětrána a zatemněna před slunečními paprsky, klimatizace pomáhá, ale má smysl ji používat efektivně s ohledem na své zdraví – běžné ventilátory také pomáhají.

Kompletní seznam rad, jak se chránit před vedrem, shrnuli odborníci z Thomayerovy nemocnice.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy