Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Andor Šándor o válce na Ukrajině: Putin oslabuje Zelenského armádu, ale jeho pýcha dostává na frak

Vladimír Putin a Andor Šándor
Zdroj: profimedia/koláž eXtra.cz
+ Další 3 fotografie

Válka na Ukrajině se dostala do fáze, kdy se toho na první pohled až tolik neděje, fronta se neposunuje o desítky kilometrů denně. Podle bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Andora Šándora (65) budou i přes zimu dál ve velkém umírat vojáci na obou stranách. „Útoky na infrastrukturu poškodí ukrajinskou armádu. Žádná ze stran ale jako by neměla sílu na nějaký velký obrat. Budou se utahávat, obouchávat každodenními útoky dělostřelectva. A ruská armáda je jako Potěmkinova vesnice. I ji ovládly korupce a šlendrián,“ sdělil eXtra.cz své názory na současnou situaci.

Andor Šándor: Mobilizovaní Rusové už jsou poznat

Zdá se mi to, nebo se teď ve válce na Ukrajině už nebude tolik dít, že pro válčící strany nastává období zimy?

„To si nemyslím. Ještě pořád neregistrujeme celý ruský mobilizační příspěvek na ukrajinské frontě. Ukazuje se, že aktivita jednotek Rusů na nižších stupních se zvýšila. To je důkazem toho, že tam mobilizovaní vojáci jsou přece jen zařazováni, asi kvůli stmelování a výcviku. Nedomnívám se, že by to odumíralo.“

Dají se tedy letos ještě čekat vyšší územní zisky na jedné nebo druhé straně? Všeobecně se očekává, že jak nastanou větší mrazy, do jara už se situace moc měnit nebude.

„Uvidíme, zda je Ukrajina schopná získat zpět Cherson, či zda jsou Rusové ochotni ho obětovat. Uvidíme také, co se bude dít na severu v Charkovské oblasti. Že by ale došlo k zásadní změně na frontě, to si nemyslím. Nezdá se mi, že Ukrajinci mají sílu zásadním způsobem rozlomit frontu a v tomto roce ovlivnit výsledek bojů tak, aby bylo možné jednoznačně říct, že převzali iniciativu.“

Myslíte, že se Rusové opravdu stahují z Chersonu, nebo jde jen o léčku?

„Popravdě řečeno se mi to těžko komentuje. Pro Rusy je opravdu velmi důležitý. Stahování ve skutečnosti nemusí být stahováním. Ale přiznám se, že mám minimum informací k tomu, abych byl schopen jasně říct, o co tam jde. Pokud platí, že Cherson je vstupní brána na Krym, pak dává logiku, že ho ruští vojáci budou chtít bránit. Ale co se tam děje, jaké prostředky a síly tam jsou nebo tam naváží, to nevíme. Žádná ze stran ale jako by neměla sílu na nějaký velký obrat. Budou se utahávat, obouchávat každodenními útoky dělostřelectva. Nárůst mrtvých a zraněných bude narůstat. Budou jim chybět náboje a technika. Nedokážu však odhadnout, nakolik to ovlivní situaci Rusů.“

Ruská armáda: Šlendrián a korupce

Mohou se Rusové pokusit o nějaký nečekaný výpad na jiném místě?

„Určitě se jinde budou snažit posílit frontu na úkor Ukrajinců tak, aby museli rozptýlit svou koncetrovanou sílu třeba u Chersonu a nebyli ohroženi jinde. Vše závisí na tom, jestli a kde se Rusům podaří vytvořit početní převahu.“

Když jste mluvil o čerstvě nasazených mobilizovaných ruských silách: jsou dobře vybavené, jak ukazuje ruská propaganda, nebo spíš mají rozpadlé neprůstřelné vesty a výzbroj si musí kupovat, na což si stěžují sami vojáci?

„Nepochybně budou mít i elitní a kvalitně vyzbrojené útvary, ale je evidentní, že stav ruské armády není takový, co vidíme na jejich vojenských přehlídkách. To je Potěmkinova vesnice. Ukazuje se, že jejich armádu zachvátil stejný jev jako velkou část jejich společnosti, tedy korupce a šlendrián. A to má vliv na vojáky, kteří by měli být vybaveni tak, aby byli schopni odvádět očekávanou bojovou činnost.“

Útoky na infrastrukturu ublíží armádě

Co si myslíte o čím dál tím větším množství útoků ruských okupantů na ukrajinskou infrastrukturu?

„Někdo říká, že to neovlivní bojeschopnost ukrajinské armády. Beru, že každý má právo na svůj názor, ale přijde mi to jako trochu nesmyslné tvrzení. V situaci, kdy v ukrajinských továrnách, na dráze a podobně nepůjde elektřina, evidentně to oslabí schopnost Ukrajinců podporovat, zásobovat a obměňovat svou armádu.

Rusové také doufají, že tím naruší psychiku a morálku ukrajinského civilního obyvatelstva. Nemyslím si ovšem, že by se pak chtěli vzdát, možná naopak. Nepochybně to ale bude mít vliv na fungování ukrajinské armády. Nebude to totožné, jako kdyby tam elektřina byla.

Na druhou stranu tu vidíme zvýšené ukrajinské útoky všemi možnými prostředky na velmi citlivé cíle Rusů, což jen povede k eskalaci agrese. Tím neříkám, že by to neměli dělat, ale bude to mít odezvu a povede to k dalším zbytečným obětem na civilním obyvatelstvu. A i mrtví vojáci jsou pořád lidé.“

Jak reagujete na útok na ruskou flotilu v Sevastopolu, o kterém informovaly třeba Novinky.cz?

„Je to ukázka toho, že Ukrajinci tyto akce umí dobře, bez ohledu na to, kdo jim pomáhá nebo ne. Jde jim to a jsou schopni Rusům zasazovat citelné ztráty. Černomořská flotila je jejich velká pýcha, stála i za zabráním Krymu. Rusové dostávají rány do své národní hrdosti. A těžko to skousávají. Bylo to i potopení křižníku Moskva, rozbití Kerčského mostu a teď tohle. Dělají to dobře a zasazují poměrně citelné rány.“

Ruský prezident Vladimír Putin odstoupil od dohody o koridoru pro vývoz obilí především do Afriky, aby se k ní hned druhý den zase vrátil. Co za tím může být?

„Ruská názorová nekonzistence je zřejmá, na druhou stranu nevíme, co bylo stoprocentně na jednání Putina a tureckého prezidenta Erdoğana. Nebude to jen o tom, že by pochopili, jak si ještě víc zkomplikují postavení na mezinárodní scéně. Zřejmě tam došlo k nějakým dohodám či zárukám. Těžko říci.“

Související články

Další články

Nejnovější kauzy