Matka Dylana zažila to, co si nepřeje zažít snad žádný rodič. Její syn se svým kamarádem zabil svoje spolužáky a učitele na Columbine High School. Pak se na místě zastřelil. Matka Dylana si podle všeho na synově chování nevšimla ničeho neobvyklého. Neměl žádné známky deprese ani sklony k sebevraždě. „Byla jsem normální rodič, který věděl, že její syn je normální, šťastný, dospívající mladý muž. Tak šťastný, jak jen v této těžké době může být,“ řekla Klebold. S rozhovorem přišel Denverpost.com.

„Nikdy jsem nenašla žádné zbraně ani žádné indicie, nad kterými bych se pozastavila a řekla si, že se něco děje. Je těžké tomu uvěřit, spousta lidí tomu nemůže uvěřit,“ říká matka Dylana.

Sue Klebold nedávno poskytla rozhovor kvůli podpoře svojí knihy, kde popisuje celý útok. Kniha je určena pro všechny, kteří se dosud nevyrovnali se střelbou na škole. Kniha se jmenuje Matčino zúčtování: Život v následku tragédie. V ní píše nejen o svém vlastním zármutku nad ztrátou dítěte, ale zaměřuje se i na další vzdělání v problematice duševního zdraví a prevenci sebevražd.

„Trvalo mi mnoho let, než jsem byla schopná vystoupit na veřejnosti a zvládnout pozornost médií. Když máte milovaného člověka, který zabíjí jiné lidi, je to hrozná zkušenost. Ani nevíte, čím jsem si musela projít. Je to ponižující a smutné. Mnoho let jsem se bála,“ vysvětluje Klebold.

"Dylanových depresí si nevšiml nikdo z lidí, kteří ho znali a milovali,“ říká. "Určitě ne jeho rodina či kamarádi. Nejhorší je v takovém případě to, že chování, které by mělo svědčit o mentální nemoci nebo mozkové poruše, je většinou dost podobné běžnému chování dospívajícího. Důvod, proč jsem chtěla tento příběh zveřejnit, je ten, že chci, aby si lidé uvědomili, že pokud toho člověka milují, musí se pokusit jít více do hloubky, nahlédnout do jeho života, pokládat více otevřené otázky, nebát se víc zjišťovat a vyzvídat,“ říká Dylanova matka.

Navenek to vypadalo, že Dylan prožívá dobrý rok, než došlo ke střelbě. Přijali ho na čtyři vysoké školy, docházel pravidelně do školy, dokázal si udržet práci. Na maturitním plese byl s kamarády. Uvedl to portál Denverpost.com.

Tohle není chování někoho, o kom byste řekli, že se připravuje spáchat zločin a zemřít. Ale já jsem si všimla, že byl uzavřený nebo tichý, měl nepřítomný pohled. Když se ho zeptala, jestli je něco v nepořádku, Dylan její otázku odbyl tím, že je jen unavený.

„Jestli se za něco obviňuji, tak za to, že jsem přijala jeho odpověď,“ říká Klebold. „Kéž bych se v tom vrtala víc a víc vyzvídala. Nejlepší rada, kterou můžu dát rodičům, je, zmlkněte a poslouchejte,“ vysvětluje rázně Sue.

Sue Klebold si uvědomuje, že omluva je „směšně neadekvátní“. Přijde jí hrozné mluvit ke komunitě, kde trpělo tolik lidí kvůli činu, který udělal její syn. Nicméně zraněná oběť Anne Hochhalter nedávno napsala vzkaz na Facebook, kterým Klebold podpořila.

Od té doby ji prý kontaktovali další lidé, kteří byli během střelby zraněni. Doufá, že se jednou potkají soukromě. „Jediná věc, kterou jsem mohla udělat, bylo to, co jsem udělala, tedy pokusit se napsat knihu a podělit se o mou pravdu a zjistit, jestli se z toho někdo dokáže poučit. Nabízím ji s láskou a doufám, že tak zjistím, proč se tyhle věci dějí, a udělám, co bude v mých silách, aby se už nikdy neopakovaly,“ uzavřela Sue Klebold.