Vědci totiž takový lék vynalezli. A vašemu psímu kamarádovi může prodloužit život až o 4 roky. Zatím je tato látka pouze ve fázi testování. Lék se jmenuje rapamycin a bude podáván zatím 32 psům ve středním věku – zlatým retrívrům, labradorům a ovčákům. Vědci tak budou zkoumat, o kolik se jim život prodlouží a jak se zpomalí stárnutí.

Zatím byl lék testován jen na laboratorních hlodavcích, kterým se výrazně prodloužil život oproti myším v běžných podmínkách a bez podání tohoto zázračného léku. „Pokud se stejný účinek objeví i u psů, mohou velká plemena žít o dva až tři roky déle, malí psi dokonce mohou se svými páníčky strávit až čtyři roky navíc,“ říká genetik Daniel Promislow.

Evoluční genetici na Univerzitě ve Washingtonu studovali proces stárnutí u zvířat. A věří, že léky by mohly zvýšit dlouholetost i u jiných zvířat. Ve volné přírodě totiž zvíře žije déle než v zajetí. Podle odborníků by díky tomuto léku mohla zvířata zůstat zdravá delší dobu.

Vědci po podání léku čekají zlepšení v oblasti srdce, tělesné hmotnosti, mentálních schopností i imunity. Vše budou pečlivě zaznamenávat a porovnávat. Pokud testy na psech dopadnou dobře a prokáže se účinek léku, budou vědci ve svém výzkumu pokračovat na kočkách.