V roce 1993 se natočil film Svatba upírů, ale kritici moc šancí na úspěch nedávali. Jenže se zmýlili a stal se z něj trhák. Do nebes to vyneslo Rudolfa Hrušínského nejmladšího a zpěvačku Ivetu Bartošovou.

Co ale za vznikem snímku stálo? Jaké peripetie musel nejen režisér řešit? Přinášíme vám 5 věcí, které jste o filmu netušili.

1. Režisér hororové komedie Jaroslav Soukup chtěl nejdřív do role půvabné Olívie obsadit modelku Simonu Krainovou, nakonec se rozhodl pro nezkušenou Ivetu Bartošovou, která v pěvecké dráze byla zrovna na výsluní. Dal jí šanci a ona ho nezklamala. Právě díky ní si film získal takovou oblibu.

2. Nejenže se Rudolf Hrušínský zamiloval ve filmu do Ivety Bartošové, ale láska mezi nimi dokonce zahořela i v soukromí a během natáčení spolu prožili krátký románek. Ten utnula Iveta, protože žila s Ladislavem Štaidlem, který se o tom dozvěděl a děsně zuřil. Dokonce se na nějaký čas se zpěvačkou rozešel.

3. Na tu dobu měl režisér na film opravdu velký rozpočet. Ve výsledku to celé stálo 23 milionů, což v té době řadilo Svatbu upírů mezi nejdražší počiny.

4. Nejen u nás si lidé komedii zamilovali, ale měla dokonce i mezinárodní ohlas. Film získal v roce 1994 ocenění na festivalu fantastických filmů v Burgosu ve Španělsku.

5. „Svatba“ nepřinášela jen úsměv, ale dokonce to bylo pro některé herce i natáčení poslední. Film byl poslední herecký počin Zdeňka Řehoře, který si zahrál postavu potulného mnicha. Necelý rok po slavnostní premiéře zemřel na rakovinu.

Jestli jste taky fanoušci tohoto žánru, tak se dnes můžete na Svatbu upírů podívat ve 20:15 na Primě.