Nejvyšší představitel muslimů v Austrálii Ibrahim Abu Mohammed spojil džihádistický masakr v Paříži s rasismem a islámofobií v evropské společnosti. Australští politici a komentátoři jsou z jeho slov v šoku, ale to je tak vše, co mohou dělat.

Zajímavá slova ale padala také z úst francouzského premiéra Manuela Vallse. Ten si nyní všiml, že ve Francii je až 10 500 radikálních islamistů, kteří šíří nenávist. Kde se tam tito lidé vzali? A jak to, že jejich počet dříve nikdo neřešil? To se opravdu muselo čekat až na děsivý pátek?

Ještě zajímavější hlas zní z USA. Ředitel CIA John Brennan uvedl, že v Evropě lze čekat další masakr. Islámský stát se prý namlsal a zkusí podobná jatka brzy zopakovat.

Jinak si Američané uvědomují, že uprchlíci představují velké bezpečností riziko. Americké státy Texas, Arkansas, Alabama a Michigan oznámily, že nebudou přijímat žádné uprchlíky ze Sýrie. Je prý možné, že by mezi nimi mohli být lidé, kteří mají válečné úmysly.

V podobném duchu hovoří také více a více Francouzů. Stále více lidí se domnívá, že prezident Francois Hollande není schopen zemi před radikálním islámem ochránit a měl by odstoupit.