A je to tady. Již známe výsledky letošních senátních voleb. Jednoznačnými vítězi jsou lidovci. V těchto senátních volbách se rozhodovalo, jak silnou většinu bude mít dosavadní vládní koalice v horní komoře parlamentu.

V Senátu bude mít ústavní většinu 49 hlasů. Do klubů ČSSD, ANO a KDU-ČSL podle propočtů ČTK přibude potřebných 14 senátorů. Lidovci senátní volby prakticky ovládli. Uspěli téměř ve všech obvodech na Moravě, kde získali pět ze sedmi senátorů.

„Chtěl bych poděkovat voličům. Je to úspěch těch kandidátů, protože je evidentní, že zvítězily osobnosti. Není to spiknutí proti hnutí ANO, a když už, tak rozhodli voliči,“ komentoval volební úspěch KDU-ČSL šéf strany Pavel Bělobrádek.

ANO získalo ze 14 účastí ve druhém kole tři křesla v Senátu, po dvou mandátech získala ČSSD, ODS, TOP 09+STAN, Severočeši.cz a Starostové a nezávislí.

Ovšem naprosto ve volbách pohořela známá jména, dokonce i ta, která patřila mezi favority. Tyto volby nebyly úspěšné v žádném případě pro Zdeňka Škromacha a Jana Mládka. Neuspěli ani sportovci jako Jiří Šlégr nebo Josef Váňa.

Volby ovšem doprovázela opravdu alarmující neúčast voličů. K letošním volbám dorazilo jen 15 procent voličů. To zapříčinilo fakt, že pro zvolení do Senátu kandidátům postačilo pár tisíc hlasů.

V Ostravě vyhrál ředitel moravskoslezských hasičů Zdeněk Nytra s 6058 hlasy. Jen o pár lidí víc volilo v Ústí nad Labem Jaroslava Doubravu a v Brně Jiřího Duška.

„Boj o Senát je fakt těžký, musíme se ještě hodně učit a hledat osobnosti, které lidi znají, tam, kde žijí,“ reagoval na výsledky na Twitteru Andrej Babiš.