Erdogan potlačil vzpouru a upevnil svou moc. Pokus o převrat byl potlačen tak rychle, že jsou v podstatě dvě možnosti – buď to byl amatérský pokus skupiny sekulárních generálů, kteří ve svém úsilí zůstali nakonec odříznuti, nebo se žádný skutečný pokus o převrat ani nekonal a vše zinscenovala a řídila Erdoganova vláda. To ale ponechme stranou, důležité je, že známe jméno vítěze.

Erdogan se přes noc stal jednou z nejdůležitějších figurek na šachovnici současné politiky. Turecko má po USA druhou největší armádu v NATO, takže ho Barack Obama musí brát za spojence, i kdyby nechtěl.

Navíc Erdogan už před pokusem o převrat normalizoval vztahy s Ruskem, když uznal, že sestřelení stíhačky nebylo v pořádku.

Vedení EU nemá dobrou výchozí pozici pro jednání s Erdoganem. Angela Merkel a Brusel se v podstatě budou dál nechávat Erdoganem vydírat. Turecký prezident si vyzkoušel, že vyhrožování uprchlíky funguje a nemá smysl tuto taktiku měnit. Erdogan chce bezvízový styk s EU a prolínání tureckého světa s Bruselem. Když nebude po jeho, otevře brány uprchlických táborů.

Angela Merkel na tuhle taktiku zatím nemá protilék a nevypadá to, že ho v budoucnu najde.

Nejdůležitější pro Erdogana je ale to, že upevnil svou moc uvnitř Turecka. Sekulární stát končí, do vedení země se tlačí islám a tendence, které se snaží zemi proměnit v chalífát, jsou den ode dne výraznější.

Turecko se pod Erdoganem mění v islámský stát, který chce vstoupit do EU. Tyhle snahy jistí mocná armáda, která je součástí NATO.

Erdoganovi se v ruce sešla všechna čtyři esa, která potřeboval k vytvoření absolutní převahy doma i v zahraniční politice. Když máte dobré karty, můžete hrát tu nejvyšší hru.

  1. Doma Erdogan definitivně zamete se sekulární opozicí a stane se absolutním vládcem Turecka. Příští měsíce se více a více bude orientovat na islám.
  2. Erdogan kvůli uprchlické vlně drží v šachu celou EU, a proto si může klást odvážné požadavky. Bezvízový styk Turecka s EU je jen počátkem.
  3. Erdogan se může opřít o podporu USA. Barack Obama a John Kerry rychle dali najevo, že Turecko je přeci spojenec a důležitý člen NATO.
  4. Turecko důrazně promluví ke konfliktu v Sýrii a bude chtít z osudu této nešťastné země vytřískat profit, jako se o to snaží další mocnosti.

V noci z pátku na sobotu seděl zaskočený Erdogan na hotelovém pokoji a prosil turecký lid, aby vyšel do ulic, že moc v zemi se pokusily uchopit nedemokratické síly. Do rána se z vyplašeného muže stal nejsilnější hráč na šachovnici probíhajících dějin. Jestli to bylo díky amatérismu pučistů, nebo Erdogan umně tahal celou dobu za zákulisní nitky, není rozhodující. Rozhodující je to, že s Erdoganem musíme počítat. A budeme s ním počítat v rytmu, který si zvolí Erdogan.