Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vrah Petr Kramný: Otevírání starých ran? Zveřejnili termín nového projednávání případu

Vrah Petr Kramný: Otevírání starých ran? Zveřejnili termín nového projednávání případu
Zdroj: Profimedia.cz
+ Dalších 6 fotografií
Soud
Žádost Petra Kramného odsouzeného v roce 2016 k 28 letům vězení za vraždu manželky Moniky a dcery Klárky během dovolené v Egyptě o obnovení procesu Krajský soud v Ostravě v březnu neprojedná. O odročení požádala advokátka odsouzeného muže Jana Rejžková, předsedkyně senátu jí vyhověla. ČTK to řekla mluvčí soudu Veronika Ralevská.

Termín veřejného projednání se tak mění už podruhé. Původně se měl konat v polovině března. Další termín soud stanovil na 25. března. Pak soud oznámil další odročení, tentokrát na 19. dubna. "Termín byl odročen na základě žádosti obhájkyně odsouzeného, která uvedla relevantní důvod, kterému soud přisvědčil," řekla mluvčí s tím, že důvod soud po dohodě s Rejžkovou nezveřejní. Komentovat jej nechce ani advokátka.

Obnovu řízení žádají Kramný a jeho matka. Rozhodovat bude soudkyně Renata Gilová. Právě její senát Kramného uznal vinným. Odsouzený muž proto namítal její podjatost a žádal jiný senát. Zabýval se tím i Ústavní soud, Kramný ale neuspěl. Krajský soud se bude žádostí zabývat ve veřejném zasedání, uvedla Ralevská.

Znovu před soudem

Zatímco se v únoru žhavě diskutovalo o zprávě, že se Petr Kramný (42), který byl odsouzený na osmadvacet let za mřížemi za vraždu své manželky Moniky (†36) a dcery Klárky (†8), vrací před soud, advokátka rodiny usmrcené manželky Klára Long Slámová (43) na svém Facebooku objasnila, že situace je přeci jen trochu jiná, než se mnoha lidem zdá. Soudy totiž podle ní budou teprve jednat k projednání návrhu na obnovu řízení. Jestli tedy Kramný bude opravdu znovu přesvědčovat soud o své nevině, ještě není zcela jisté.

Podle Slámové je nutné rozlišovat mezi právem podat návrh na obnovu a právem na obnovu. „Jeho (Kramného) návrh na obnovu řízení byl podán u Krajského soudu v Ostravě již 31. 7. 2018 - podání návrhu bylo tehdy masivně medializováno a nejde tedy o nic nového. Dosud nedošlo k projednávání z důvodu, že soudy řešily opakované námitky podjatosti, které byly podávány ze strany odsouzeného,“ vysvětlovala na svém Facebooku Klára Long Slámová.

„V návrhu označené důkazy je třeba takzvaně provést a následně zhodnotit,“ uvedla dále Slámová, která také zdůrazňovala, že každý odsouzený má právo podat návrh na obnovu řízení, což ovšem neznamená, že k ní automaticky dojde. Takový návrh se ale podává, pokud má odsouzený pocit, že disponuje natolik silnými novými důkazy, že by mohly zvrátit původní rozhodnutí o vině či trestu.

Zpověď matky

„Petrovu nevinu potvrzuje řada otázek, které nikdy nikdo nezodpověděl. Proč se nedostavil patolog z Egypta? Proč se policie hned nevydala na místo činu? Proč znalcům nebylo umožněno zkoumat vzorky, když o to paní doktorka žádala? Proč došlo k záměně fotografií?“ řekla Kramného matka Irena Rychlá čtyři roky po odsouzení Kramného deníku Blesk.

„Šokující pro nás je, že čtyři roky po smrti holek se pořád dozvídáme nové a nové věci, které teprve teď vylézají na povrch. Co se dělo v Egyptě a kdo do něj jel,“ pokračovala matka. Najevo podle ní vyšlo, že do Egypta se s policisty vydal také jeden z patologů, jehož kolegové prováděli pitvu. Advokátka odsouzeného za vraždu Jana Rejžková má pak podle Kramného matky nové posudky, které vyvracejí, že by Petr Kramný zabil svoji manželku a dceru elektrickým proudem. Rejžková se pro eXtra.cz ovšem k věci odmítla vyjádřit.

Nulová šance

K situaci byl ovšem skeptický Václav Peričevič, místopředseda spolku Šalamoun, jehož cílem je, aby se Kramný dočkal spravedlnosti. Jak v únoru sdělil webu Expres.cz, šance na obnovu procesu je podle něj nulová. Jedním z důvodů je podle něj i to, že žádost posuzuje soudkyně Renata Gilová, která Kramného odsoudila.

Kramný popírá vinu od začátku

Kramný podle obžaloby v roce 2013 na dovolené v egyptském hotelu zavraždil svou manželku a dceru elektrickým proudem. Vinu popírá, původně tvrdil, že jeho rodina zemřela na otravu jídlem. „Celý den jsme leželi v posteli, manželka a dcera zvracely, a pak začaly mít průjem. Já jsem byl na tom nejhůř, zvracel jsem snad 10krát, 15krát za hodinu. Manželka s dcerou na tom nebyly tak strašně. Lehl jsem si vedle dcery a říkám, ať se posune kousíček, že mám málo místa. Chytnu ji za ruku a ona byla úplně celá ledová,“ řekl Kramný v rozhovoru pro Českou televizi.

Kramného tvrzení pak podpořila i zpráva ředitele státní nemocnice v Hurghadě, který uvedl, že matka i dcera měly rozleptaný žaludek, za což podle všeho mohl velmi silný jed. Jak se ale ukázalo, příčina smrti byla úplně jiná. Za smrt mohl elektrický proud. Těla po převozu do České republiky pitvali znalci z Ústavu soudního lékařství v Ostravě, kteří došli k závěru, že oběti zemřely po zásahu elektrickým proudem. Podle znaleckého posudku, který si dala vypracovat obhajoba, byla nejpravděpodobnější příčinou smrti otrava. Soud si proto objednal revizní posudek, který se přiklonil k zásahu elektrickým proudem.

"Proudová stopa na zádech Moniky Kramné vznikla nepochybně ještě zaživa. Lze to jednoznačně přičíst působení elektřiny. Naopak možnost úmrtí žen vinou toxického šoku můžeme vyloučit," vysvětlil českobudějovický soudní lékař Zdeněk Šenkýř u soudu.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy