Je to pokrytectví, nebo ne? Zatímco rozhovor Jiřího Rusnoka s Vlastimilem Pickem řeší noviny doslova po celém světě a považují to za společenské i politické faux pas, čtenáři jsou jiného názoru.

Mikrofony v Poslanecké sněmovně zachytily vládní paniku z toho, že zemřel Nelson Mandela a česká politická scéna bude muset vyslat do JAR kondolenční delegaci na jeho pohřeb, který proběhl právě dnes. Premiér Rusnok vyjádřil jadrnými slovy svoje obavy nad tím, že bude muset absolvovat dlouhou cestu, navíc v době, kdy už má naplánované jiné povinnosti.

V rozhovoru padne často slovo „vole“ a dva vládní činitelé řeší hospodským stylem nenadálou situaci. To vyvolalo mohutnou bouři zejména v tisku, nejen českém, ale i světovém. Na toto téma vznikalo mnoho komentářů a rozborů, vyjadřoval se k tomu kdekdo. Tisk ale málokdy věnoval pozornost tomu, co si myslí tzv. obyčejný lid.

A ten je většinou zajedno. Nepokrytecky se shoduje v tom, že takto se baví lidé běžně nejen doma, ale i v práci. Nutno dodat, že Rusnok nevěděl, že jsou sněmovní mikrofony zapnuté, choval se prostě přirozeně a používal typické oslovení Čechů „vole“. A zatímco Češi se předhánějí v pokryteckém pohoršení, Rusnokova upřímnost naopak pobavila čtenáře z jiných zemí. Přinášíme pár vybraných příspěvků ze zahraničních diskuzí.

Aspoň je upřímný, to je mnohem lepší než podlézání světových vůdců.“

Hej, upřímný politik, to je osvěžující, ale nehodí se to do politické korektnosti BBC, co? Rozhodně by měl můj hlas.“

Podle mě to takhle cejtí daleko víc politiků, jenže jsou zbabělci a bojí se, že budou slovně napadeni, pokud nepůjdou s davem.“

A co je špatného na tom, že to řekl nahlas? Mně se taky nechtělo na pohřeb mé pratety, kterou jsem viděl jednou v životě. A to jsem ani nemusel nikam letět tolik hodin.“

Nejste náhodou pokrytci? Takhle se v práci bavíme taky, jen on má smůlu, že ho zrovna u toho chytli.“