Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Viditelné kosti a odpor k jídlu: Anorexií prošla řada celebrit. Nemoc není radno podceňovat

Hvězdná herečka Angelina Jolie.
Zdroj: Profimedia
+ Dalších 7 fotografií
Anorexie
Anorexie je problém, který tu vždy byl a vždy patrně bude. Řada celebrit, ať už tuzemských či zahraničních, se bohužel s tímto stavem potýkala, ne-li stále potýká. Vyhublá postava, viditelné kosti, skoro žádné jídlo, to vše provází tento stav. A někdy to může zajít až tak daleko, že člověk nebude schopný sám fungovat. Ale tak daleko to zajít nemusí, pokud si člověk nechá pomoci.

Nenechte se zmýlit, že by si člověk způsobil anorexii sám jen tím, že je ve značném stresu. Za tuto poruchu může také mnoho onemocnění, kombinace různých léků nebo přímo porucha trávicího systému. Při anorexii člověk zažívá naprostý odpor k jídlu, celkové nechutenství. Anorektik/anorektička nepociťuje hlad, po jídle dotyčnému není vůbec dobře. Pak přichází drastické hubnutí, nedostatek živin způsobí, že člověk může často omdlévat, později pak i přímo hladovět. Některé případy bohužel končí i smrtí...

Anorektici si problému často nevšimnou

Poruchy příjmů potravy jsou různé a všechny velmi nebezpečné, avšak anorexie potkala opravdu řadu lidí a potýkalo se s ní i mnoho zahraničních i tuzemských celebrit. Anorektici si často sami na sobě ani nevšimnou, že nejedí nebo jedí opravdu jen málo. Nepociťování hladu je také velkým problémem. Často si pohublého člena rodiny všimnou právě blízcí, kteří zaznamenají, že je něco špatně. Myslete ale na to, že ne vždy musí být anorexie viditelná, není to jen o vyzáblém těle a viditelných kostech.

Přesvědčit anorektika, že je anorektikem, bývá mnohdy těžké, ale většinu času tuto diagnózu přijmou. Ne vždy se však stává, že přichází pomoc od rodiny nebo blízkých. V takovém případě se anorektik může obrátit na své přátele, jiné anorektiky, kteří se sebou bojují, nebo odborníky. Existují i případy, kdy se člověk spoléhá převážně sám na sebe, což je slečna Petra, které jsme se zeptali na pár věcí. Mějte na paměti, že anorexie bývá často vyvolávána i přístupem lidí z vašeho okolí...

Kdy jsi zjistila, že trpíš anorexií?

Mamka si začala všímat, že skoro nejím. Jindy tři kousky bábovky se změnily v půlku. Ještě předtím mi ale vypadávaly vlasy docela dost, a to už mě maličko nahlodalo. Mamka si myslela, že je to její chyba. Brečela a já si uvědomila, že tím víc ubližuju hlavně ostatním.

Zjistila jsi, proč k tomu došlo?

Na to jsem nikdy nepřišla. Ale myslím si, že to tak nějak zapříčinila rodina. Vždycky byli strašně kritičtí k větším lidem, smáli se jim a já ve 13 hodně nabrala. Měla jsem "tlustý" stehna a nevypadala jsem tak, jak oni považovali za hezký. Prvně jsem chtěla jen zhubnout. Ale když jsem hubnula dál, prohloubila se deprese a celý to hubnutí šlo do takovýho extrému - vyhladovět k smrti. "Vždyť mě nikdo nemá rád. Jsem ošklivá a tlustá. Komu bych vlastně chyběla?" říkala jsem si tehdy. Možná tomu "pomohl" i kolektiv ve třídě, pro kterej jsem byla vždycky takový ošklivý káčátko. Myslela jsem si, že když budu hubená, budu hezčí.

Jaké podpory se ti dostávalo, kde jsi hledala pomoc? Udělala bys něco jinak?

Já hledala pomoc v sama sobě. Ale mamka mě objednala k nějaký psycholožce, abychom to vyřešily. Ty terapie mi ukázaly směr, kam se dát, že mám proč žít. Mamka se o mě bála a dávala mi najevo, že mě má ráda. Ale stejně si myslím, že spíš než psycholog mi pomohl přístup právě té mamky. A asi bych neudělala jinak nic. Jsem ráda, že jsem s terapiemi souhlasila a chtěla si pomoct. Myslím si, že právě u lidí s anorexií je nejhlavnější uvědomit si, že chtějí žít. A že jsou nemocní.

Kam se obrátit?

Anorexie je boj na dlouhou trať, ale pokud člověk opravdu chce, dokáže se uzdravit. Mimo pomoc rodiny a přátel je možné navštívit i psychologa nebo lékaře, kteří dokážou najít příčinu problému. Výbornou volbou, kde vyhledat pomoc, je stránka Centrum Anabell, která má pobočky v Praze, Ostravě a Brně, pokud zrovna neřádí pandemie. Na jejich stránkách naleznete nejen celý tým, který se nemocným věnuje, ale také opravdové příběhy lidí, kteří si s poruchami příjmu potravy prošli peklem. Kromě internetového poradenství a "člověka na telefonu" také zmiňují rodinnou terapii nebo odkazují na svépomocné skupiny.

Zeptali jsme se přímo tiskové mluvčí Marie Novotné, zda se ve složitém koronavirovém období vyskytlo více lidí, kteří trpí nějakou poruchou příjmu potravy. Zároveň redakci eXtra, a hlavně vám, přidala pár rad, jak v těchto situacích postupovat a čeho si všímat.

"Klientů v této době lehce přibylo, je to také z důvodu, že jsou doma s rodinou (rodiče na home office – děti online výuka z domova) a více zaznamenávají u svých dcer/synů, že například redukují svůj jídelníček, vyvolávají si zvracení atd.. Veškeré služby máme pro klienty v této době v online podobě. Podporu mohou využít i osoby blízké," řekla redakci eXtra mluvčí Anabell Marie Novotná.

Jak zjistím, že můj blízký si prochází mentální anorexií?

Mohu si na dotyčném všimnout následujících změn:

  • změny v chování (podrážděnost, depresivní nálada, úzkosti)
  • úbytek na váze
  • strach z přibírání
  • nechuť stýkat se s přáteli
  • sestavení si seznamu „zakázaných potravin“ (kam patří například: sladkosti, smažená jídla, fast food – klienti mají z těchto jídel „panický“ strach, že po nich rapidně přiberou na váze) a jeho striktním dodržování
  • střídání různých diet
  • dotyčný je nespokojený s vlastním tělem/váhou a chce ji stále měnit

Jak s ním o problému mluvit?

"Nebát se říct dotyčnému, co cítím, že mám o něj strach, že jsem si všiml/a úbytku na váze a rád/a bych mu pomohl/a. Nabídnout mu, že s ním zajdu za odborníkem. Dopředu si vyhledám kontakty na terapeuty, abych je mohl/a blízkému rovnou předat. Nabídnu mu doprovod do poradny Anabell a předám mu informace, jak to v poradně chodí a jaké služby tam klientům s poruchou příjmu potravy poskytují. Na dotyčného "netlačím" a k léčbě jej nenutím," zní důležitá rada, kterou nám mluvčí poskytla.

Centrum Anabell můžete kontaktovat přes e-mail iporadna@anabell.cz, přes telefonní čísla, která naleznete na jejich webu, nebo také si můžete projet jejich facebookovou stránku a profil na Instagramu

V galerii můžete nalézt fotografie některých celebrit, které se s anorexií potýkají, nebo své tělo někdy hnaly do extrémů. Je samozřejmě důležité si říci, že některé ženy mají tělesné proporce nastavené tak, že jsou velmi hubené, ale viditelné kosti a zesláblé tělo mohou snadno napovědět, že problém s podvýživou u člověka může existovat. Vyhledejte pomoc včas.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy