Michal Neuvirth přitom patří ke klasickému produktu kvalitní české gólmanské školy.

Do zámoří odešel v juniorském věku a proti předpokladům se hned zkraje své etapy nebývale prosazoval.

Psala se sezona 2010/2011 a neznámý český gólman převzal vládu nad brankovištěm hvězdných jestřábů z Washingtonu, kterému dlouhá léta dodával gólový inzulín ruský sniper Ovečkin.

Od té doby se však Neuvirth pere s nedůvěrou zámořských koučů a vedení svých organizací. V Capitals doplatil na protlačovaného Holtbyho, který však své kvality začal dokazovat až letos. V Buffalu, kam byl vytrejdován loni právě z Washingtonu, dostal za „odměnu“ za svoje skvělé výkony další trade k Islanders, kde mu však svěřili maximálně roli hlídajícího psa za Slováka Haláka.

Ačkoliv se přes léto Neuvirth usilovně snažil sehnat práci na pozici gólmanské jedničky, dostal i pro letošek původně pouze pozici dvojky s nadějí na posun. A ten se díky jeho cílevědomosti letos koná.

I ten největší kritik totiž musí vidět znatelný „Mišův“ posun. Neuvirth se přestal utápět ve zraněních, znatelně zhubl a nyní se drží podobně jako Petr Mrázek u čela brankářských statistik celé NHL!

I přesto je však dlouhodobě přehlížen reprezentačními trenéry. Loni se spekulovalo o Neuvirthově zařazení na domácí světový šampionát. Nerad riskující trenér Růžička však vsadil na nepříliš jisté duo Pavelec – Salák. Letos už by ale neměla tomuhle sympaťákovi nominace ulítnout.

Na Twitteru se za novou filadelfskou modlu přimluvil dokonce televizní moderátor Robert Záruba a my se k němu přidáváme.

Byl by totiž zbytečný luxus nevzít dva světové gólmany, kteří už dávno prokázali, že nejsou jenom otloukánci, ale hvězdy, kterým se klaní i jejich dřívější posměváčci.

Michal Neuvirth, spoluhráč Jakuba Voráčka, je toho ostatně zářným důkazem.