Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Vatové tyčinky používáme každý den, ale jsou nebezpečné. Proč ignorujeme varování na obalu?

Vatové tyčinky používáme každý den, ale jsou nebezpečné. Proč ignorujeme varování na obalu?
Zdroj: profimedia.cz
+ Další 2 fotografie
Snad každý z nás používá staré dobré uchošťoury. Ušní maz nám totiž neustále otravuje život. Nejjednodušší způsob, jak se ho zbavit, je právě vatovými tyčinkami. Ale také ten nejhorší. Na obalech nás pořád dokola varují, že jsou nebezpečné. Proč to pořád ignorujeme?

Když si vyčistíte uši vatovou tyčinkou neboli uchošťourem, může to mít za následek vážné zdravotní problémy Nejenže si můžete ucho vážně poranit, ale také vám v něm může ta malá vata na konci tyčinky zůstat. Poznáte to tak, že vás začne ucho nesnesitelně bolet, pak vám v něm bude zvonit a nedá se to vydržet. Proto hned zajděte na ORL, protože určitě máte zánět středního ucha.

Jenže když si ucho vyčistíme vatovou tyčinkou, je to příjemný a svěží pocit pro každého. Doktoři ale před tímto způsobem čištění uší varují. Měli byste je okamžitě přestat používat nebo to dopadne hodně špatně.

Ušní maz je totiž prospěšný. Zadržuje bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům Takže pokud máte v uchu tenkou vrstvu ušního mazu, vůbec to nevadí. Právě naopak. A hlavně se maz z uší dostává přirozenou cestou. Když žvýkáme, maz se dostává z ucha, pak zaschne a drolí se.

Vatové tyčinky jsou jednou z věcí, která mate všechny lidi na světě. Jsou určené přímo na čištění uší, přestože je lidé používají i na úpravu make-upu, ale jsou vlastně uším nebezpečné. Na každém balení se snaží výrobci upozorňovat a varovat lidi, aby si nestrkali vatové tyčinky přímo do zvukovodu Měli byste si jimi tedy ucho jen zlehka potírat, a tak čistit. Nebo se toho raději vyvarovat úplně. Většina lidí to ale ignoruje.

V souvislosti s používáním vatových tyčinek se nejvíc mluví asi o nebezpečí protržení ušního bubínku. Pravděpodobnost je sice malá, ale pořád tam je. Hlavně šťouráním se vatovou tyčinkou v uchu ho úplně nevyčistíte. Vidíte, že je tyčinka po vytažení z ucha žlutá, což vám udělá radost.

Jenže ve skutečnosti jste jen posunuli ušní maz hlouběji směrem k ušnímu bubínku, kde se z mazu postupně vytváří špunt Kvůli němu vám časem začne hučet v hlavě a budete hůř slyšet.

A pokud se vám to opravdu stane, musíte k lékaři. Protože nikdo jiný už vám nepomůže. Když se budete šťourat v uchu, navíc můžete poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu, a tak se tam potom může dostat infekce.

Lékaři doporučují čistit si uši pomocí oleje a kysličníku. Jednou týdně před spaním si nakapejte do ucha trochu olivového oleje, promasírujte chrupavku u ušního otvoru. Olej se tak dostane hluboko a uvolní ušní maz. Do uší si dejte na noc kousek vaty, aby olej nevytekl.

Také existují na čištění uší různé bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a dalších složek, které se používaly už ve staré Číně, Egyptě nebo Tibetu. Když svíci jedním koncem umístíte do ucha a na druhém zapálíte, podtlak vytvořený v trubici se uvolní a vysaje tak všechny nečistoty z vašeho ucha, včetně ušního mazu.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy