Když si vyčistíte uši vatovou tyčinkou neboli uchošťourem, může to mít za následek vážné zdravotní problémy. Nejenže si můžete ucho vážně poranit, ale také vám v něm může ta malá vata na konci tyčinky zůstat. Poznáte to tak, že vás začne ucho nesnesitelně bolet, pak vám v něm bude zvonit a nedá se to vydržet. Proto hned zajděte na ORL, protože určitě máte zánět středního ucha.

Jenže když si ucho vyčistíme vatovou tyčinkou, je to příjemný a svěží pocit pro každého. Doktoři ale před tímto způsobem čištění uší varují. Měli byste je okamžitě přestat používat nebo to dopadne hodně špatně.

Ušní maz je totiž prospěšný. Zadržuje bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Takže pokud máte v uchu tenkou vrstvu ušního mazu, vůbec to nevadí. Právě naopak. A hlavně se maz z uší dostává přirozenou cestou. Když žvýkáme, maz se dostává z ucha, pak zaschne a drolí se.

Vatové tyčinky jsou jednou z věcí, která mate všechny lidi na světě. Jsou určené přímo na čištění uší, přestože je lidé používají i na úpravu make-upu, ale jsou vlastně uším nebezpečné. Na každém balení se snaží výrobci upozorňovat a varovat lidi, aby si nestrkali vatové tyčinky přímo do zvukovodu. Měli byste si jimi tedy ucho jen zlehka potírat, a tak čistit. Nebo se toho raději vyvarovat úplně. Většina lidí to ale ignoruje.

V souvislosti s používáním vatových tyčinek se nejvíc mluví asi o nebezpečí protržení ušního bubínku. Pravděpodobnost je sice malá, ale pořád tam je. Hlavně šťouráním se vatovou tyčinkou v uchu ho úplně nevyčistíte. Vidíte, že je tyčinka po vytažení z ucha žlutá, což vám udělá radost.

Jenže ve skutečnosti jste jen posunuli ušní maz hlouběji směrem k ušnímu bubínku, kde se z mazu postupně vytváří špunt. Kvůli němu vám časem začne hučet v hlavě a budete hůř slyšet. A pokud se vám to opravdu stane, musíte k lékaři. Protože nikdo jiný už vám nepomůže. Když se budete šťourat v uchu, navíc můžete poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu, a tak se tam potom může dostat infekce.

Lékaři doporučují čistit si uši pomocí oleje a kysličníku. Jednou týdně před spaním si nakapejte do ucha trochu olivového oleje, promasírujte chrupavku u ušního otvoru. Olej se tak dostane hluboko a uvolní ušní maz. Do uší si dejte na noc kousek vaty, aby olej nevytekl.

Také existují na čištění uší různé bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a dalších složek, které se používaly už ve staré Číně, Egyptě nebo Tibetu. Když svíci jedním koncem umístíte do ucha a na druhém zapálíte, podtlak vytvořený v trubici se uvolní a vysaje tak všechny nečistoty z vašeho ucha, včetně ušního mazu.