Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

VAR v českém fotbale: Skvělý pomocník, nebo zbytečná technologie? Od jara bude na všech zápasech Fortuna ligy

VAR v českém fotbale: Skvělý pomocník, nebo zbytečná technologie? Od jara bude na všech zápasech Fortuna ligy
Zdroj: Profimedia.cz
fotbal
Závěr víkendového utkání fotbalové Fortuna ligy mezi Spartou a Zlínem byl pořádně emotivní. V akci totiž úřadoval videorozhodčí, který Pražanům „zařídil“ penaltu, po níž zvýšili na 2:1 a vykročili vstříc dalším bodům. Hosté ale byli pořádně znechuceni.

„Vůbec jsem netušil, na co se jde dívat. Bylo mi řečeno, že kontroluje, zda by se neměla kopat penalta. Přemýšlel jsem nad tím, kvůli jakému zákroku,“ řekl na adresu videa po zápase se Spartou zklamaný obránce Zlína Václav Procházka. Videorozhodčí nakonec nařídil pokutový kop, ten sice Bořek Dočkal neproměnil, celá situace ale pokračovala dále a skončila vlastním gólem Petra Jiráčka.

Zatímco Sparta byla v euforii, hosté ještě dlouze nechápavě kroutili hlavami. Ostatně, tak to s videem v českém fotbale bývá docela často…

VAR (tedy videorozhodčí) se ve Fortuna lize poprvé objevil v prosinci roku 2017 v duelu Sparty s Mladou Boleslaví. Od té doby dokázal odhalit řadu přestupků, které rozhodčí na hřišti neviděl, nebo si v těchto situacích nebyli jistí. Odpůrci této technologie ale zase namítají, že se kvůli videu hra zbytečně kouskuje a někteří sudí VAR využívají až zbytečně často, aby tak hasili svá možná pochybení.

Góly i karty

K tomu, aby VAR fungoval, je potřeba přítomnost pěti účastníků. Dva z nich – rozhodčí a jeho asistent, jenž se u postranní čáry stará o monitor, jsou přímo na hřišti. Další tři zástupci jsou pak v přenosovém voze, kde „sídlí“ operátor přenosu, videorozhodčí a jeho asistent.

Všichni společně mohou posuzovat pět situací, které během utkání mohou nastat. Tou nejzásadnější je samotné posouzení toho, jestli byl gól vůbec regulérní. Dále se řeší penaltové zákroky, udělení přímé červené karty a odhalování hříšníků, kteří mají pykat za své prohřešky.

Až do jara minulé sezony Fortuna ligy byl VAR u pěti z osmi ligových zápasů, během nadstavby se však objevil klidně i na sedmi duelech. Od nového ročníku je videorozhodčí na šesti až osmi zápasech kola a se startem jara by měl být už u všech devíti duelů.

VAR měl být přítomný na všech zápasech už od podzimu, kvůli koronaviru se ale celý proces odsunul. „Tím, že se zastavil celý život, i fotbalový, tak se to trochu opozdilo. Jsme teď v takovém stadiu, že se budou vybavovat nové přenosové vozy, zakupovat technika. Zbrzdilo se to o ten půlrok,“ uvedl před sezonou na srazu s novináři místopředseda komise rozhodčích Martin Wilczek. „Dovolím si stoprocentně tvrdit, že pokud budou všechna utkání pod VARem, máme dostatečný počet připravených a vyškolených rozhodčích,“ dodal předseda komise Jozef Chovanec.

Kalibrovaná čára na ofsajdy

Od jara by rozhodčí navíc měli mít k dispozici kalibrovanou čáru pro posuzování ofsajdů. „Naše vize je taková, že jakmile bude VAR ve všech zápasech, zakoupíme ten software, to znamená kalibrovanou čáru. Je to otázka peněz, nějakého výběrového řízení. Tohle jde ale mimo komisi, tohle je na jednání vedení FAČR s LFA,“ doplnil Wilczek.

Filip Turek se tvrdě opřel do Fialy: ODS zradila svoje voliče a on je toho absolutní příklad

Související články

Další články

Nejnovější kauzy