Autor celého projektu, Kazach Shokhan Mataibekov je velkým milovníkem zimních sportů, a tak se pokusil spojit vášeň s uměním a navrhl dům, jehož součástí by byla i sjezdovka. Budova s názvem Slalom House by měla stát v samotném centru Kazachstánu, přímo v hlavním městě Astana. Projekt je vhodně situovaný, protože Astana je jedno z nejchladnějších měst světa.

Samotný projekt zaznamenal velký úspěch na Světovém festivalu architektury, který se konal v roce 2015. Předběžná cena celé stavby by se měla vyšplhat až na dvě miliardy korun. Devadesát pět procent této částky by mělo padnout na výstavbu budovy a zbylých 5 % pak pojme stavba 300metrové sjezdovky. Ze střechy 21patrové stavby se bude táhnout sjezdovka postavená do tvaru písmene U a bude končit u speciálního výtahu, který lyžaře vyveze opět na vrchol.

Sám Shokham Matabeikov poskytl rozhovor pro časopis Tech Insider a od svého projektu si slibuje přilákání turistů a lyžařů z celého světa právě do Kazachstánu. Stavba by měla splňovat vše co běžná sjezdovka, a tak je možné, že se místo v Alpách budeme prohánět na lyžích v centru Kazachstánu. Zajímavá představa, co myslíte?

Mataibekův projekt domu se sjezdovkou by mohl být prvním projektem tohoto typu, který se zrealizuje. Nechme se tedy překvapit, jestli se stavba uskuteční, a třeba se někdy potkáme na lyžích v Kazachstánu.