Celá myšlenka přitom vychází od Mezinárodního olympijského výboru (dále MOV), který schválil plán, podle kterého by měla být zařazena vedle tradičních výprav i skupina pěti až deseti sportovců, kteří utekli ze své země a momentálně nemají žádný trvalý domov, a tím pádem koho reprezentovat.

Tak snadné to ale mít nebudou. Pokud se budou chtít rozhodnout reprezentovat všechny uprchlíky světa, musí splnit dvě kritéria. Mít status uprchlíka OSN a dosahovat i na dostatečnou sportovní kvalitu, aby jak sobě, tak celé myšlence nedělali ostudu. Záležet bude také na okolnostech osobního života.

Sympatickou myšlenku zdůvodnil sám MOV takto: „Nemají národní tým, do něhož by patřili, nemají vlajku, za kterou by kráčeli, hymnu, již by zpívali. Přivítáme je na olympijských hrách olympijskou hymnou pod olympijskou vlajkou,“ uvedl otec myšlenky prezident MOV Thomas Bach.

„Všechny nás zasáhl rozsah současné uprchlické krize. Vytvořením tohoto týmu chceme vyslat signál naděje pro všechny uprchlíky na celém světě,“ zdůvodnil myšlenku, o které teď mluví celý (nejen) sportovní svět.