Ukrajinský lékař Vyacheslav Grebenyuk: Ukrajinky o sebe dbají více než Češky. I na nákup jdou v šatech a podpatcích
Moderátor Jan Kraus se rozhodl aktuální díl své show věnovat Ukrajině. I proto po reportérovi Patriku Kaizrovi pozval na svůj pověstný červený gauč ukrajinského lékaře Vyacheslava Grebenyuka, který v České republice žije již deset let. A doktor z Bulovky se opravdu nedržel zkrátka. Přestože v jedné větě přiznal, že s žádnou ženou ze své domoviny řadu let nemluvil, dovolil si před diváky tvrdit, že se o sebe Ukrajinky starají víc než Češky. A tím prý rozdíly nekončí!
Lékař původem z Ukrajiny se do Čech přistěhoval roku 2012. Do cizí země přijel sám a zamiloval si to tu natolik, že se tu po studiu medicíny rozhodl usadit natrvalo. Doktor z pražské Nemocnice Bulovka Vyacheslav Grebenyuk byl jedním z hostů známého pořadu Show Jana Krause.
České začátky
Když se Grebenyuk přestěhoval z rodné Ukrajiny do naší republiky, bylo mu sedmnáct let. "Přistěhoval jsem se sem bez rodičů a byla to více méně náhoda. Dlouho jsem přemýšlel nad tím, že bych se někam odstěhoval kvůli studiu, a kamarádka mé kamarádky mi doporučila právě Českou republiku," řekl lékař v rozhovoru s Janem Krausem.
První rok u nás strávil tehdy ještě budoucí lékař ve speciální jazykové škole, která byla částečně zaměřena i jako přípravný kurz na studium medicíny. "Bylo nás tam asi dvě stě studentů, kteří se nacházeli prakticky ve stejné situaci, jako jsem byl já. Takže tam byla dobrá atmosféra," vzpomínal ukrajinský lékař na svá studentská léta v Česku. "Našel jsem si tam spoustu kamarádů a zas tak sám jsem se tu necítil," dodal.
Následně zdárně složil přijímací zkoušky a dostal se na 2. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Tu dokončil a od roku 2019 je členem lékařského týmu Nemocnice Bulovka.
Známého moderátora samozřejmě zajímalo, jestli je mladý lékař zadaný. I když Vyacheslav dle svých slov párkrát za život nějakou kamarádku měl, momentálně je bez partnerky. "Myslím si, že je na všechno ještě čas," řekl zvědavému Krausovi se smíchem.
Češky vs. Ukrajinky
Ukrajince má mnoho lidí spojeno se řemeslníky a lidmi pracujícími na stavbě, ve zdravotnictví je jich u nás ale také vysoký počet. Zdravotních sester pocházejících z Ukrajiny je u nás prý dokonce více než samotných lékařů. Na co jsou ale lidé této národnosti hákliví? "Myslím, že mometálně jsou Ukrajinci alergičtí hlavně na Rusko a celou Ruskou federaci," odpověděl bez dlouhého přemýšlení Vyacheslav.
Ukrajince, kteří momentálně ve velkém počtu přicházejí do naší vlasti, ale údajně určitě potěší, když je například pozdravíte v jejich rodném jazyce - "dobrogo dnia". Na co by si ale český muž měl dát pozor při konverzaci s ukrajinskou slečnou?
"Nejsem sice odborník, jsem tu deset let a se ženou z Ukrajiny jsem nemluvil už poměrně dost dlouho," smál se lékař, ale dle jeho názoru Ukrajinky prý mnohem více dbají o svůj vzhled než Češky. "Mnohem více používají make-up, mnohem více řeší, co si obléknout, než jdou ven, a také očekávají konvenčnější vztahy, jako například, že muž, který vydělává, by se měl starat o ženu, nosit jí dárky a podobně," řekl Grebenyuk, který prozradil, že na Ukrajině je mnohem více žen v domácnosti.
Další rozdíl mezi Ukrajinkou a Češkou vidí i v tom, že ženy v jeho rodné zemi si i na nákup obléknou šaty a nazují boty na podpatku. Ženy starší generace navíc moc rády vaří a během manželovy nepřítomnosti zvládnou i úklid celého domu.
Covid a současnost
S Grebenyukem ale Kraus neřešil pouze rozdíl nezi Češkami a Ukrajinkami. Dostali se na téma covid. A to i kvůli nemocnici, ve které mladý lékař pracuje. "Bulovka byla prvním místem, kde byly diagnostikovány první tři případy covidu na území České republiky," uvedl mladý lékař. "Bylo to 1. března 2020 a od té doby se covid stal v podstatě naší hlavní pracovní náplní," dodal.
Mladý specialista na infekce si je jistý, že tak jako tomu bylo v předchozích letech, tak i letos na podzim nás čeká další vlna covidu. Stejně jako běžné lidi ani lékaře už celá situace nebaví. Tentokrát bychom na tom ale už měli být podle něj lépe. "S nemocí už umíme zacházet, navíc máme vakcíny a léky, které sice zatím nejsou dokonalé, ale nějakým způsobem fungují," řekl. "Personál a lékaři jsou již lépe zaškolení, jak se k nemoci stavět, a navíc jsou i statistiky, které ukazují, že smrtnost pacientů s covidem v nemocnicích se výrazně zmenšila," uvedl, jak jsme na tom s koronavirem v současnosti.
Volného času ale prý teď zrovna moc nemá. "Teď se věnuji hlavně otázkám pomoci Ukrajině. Kromě toho, že jsem lékař, jsem i postgraduální student 2. lékařské fakulty a tam jsem se zapojil do koordinace různých pomocí nejen Ukrajině, ale i ukrajinským studentům," dodal mladý doktor na závěr show Jana Krause.