Podle syrských aktivistů zastřelili turečtí pohraničníci devět Syřanů, kteří chtěli překročit hranice do Turecka. Dalších nejméně deset Syřanů bylo v pátek večer zraněno. Podle DPA, která se odvolává na organizaci Amnesty International, bylo podobných incidentů na hranicích v předchozím měsíci více.

Ankara své hranice zavřela začátkem února, když počet běženců proudících do Turecka ze Sýrie výrazně vzrostl. Turecko pouští do země jen těžce zraněné. „Současná situace vyžaduje urgentní mezinárodní zásah… Svět nás opustil,“ řekl tento týden stanici al-Džazíra aktivista abú Muhammad.

Turecký prezident ještě předtím, než se na hranicích střílelo, oznámil, že chce nechat vybudovat vesnici na severu Sýrie. Se Spojenými státy se už dohodl na jejím umístění. Bližší informace ale odmítl sdělit. Vše už prodiskutoval s americkým prezidentem Barackem Obamou. Projekt ale ještě není hotový.

Turecko přijalo kvůli pětileté občanské válce v Sýrii už na 2,7 milionu uprchlíků. Dalších více než milion běženců se dostalo přes Turecko do Evropské unie. V pondělí bude EU jednat s Ankarou o omezení přílivu uprchlíků.

Běženci jsou zatím ubytovaní v uprchlických táborech v Turecku. To teď navrhuje vybudovat pro ně celou vesnici. Ta by měla stát na syrském území nedaleko tureckých hranic s podporou mezinárodního společenství.