Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

K sérii mohutných explozí v bejrútském přístavu došlo v úterý 4. srpna 2020 v odpoledních hodinách. Tlaková vlna smetla většinu domů v blízkém okolí a vysklila okna do vzdálenosti několika kilometrů od místa výbuchu. Ten byl slyšet až na 200 kilometrů vzdáleném Kypru.

Podle prvních informací libanonské vlády stojí za výbuchem 2750 tun vysoce výbušného dusičnanu amonného (ledek). Neštěstí si vyžádalo přes 100 obětí tisíce lidí byly zraněny Výbuch vyřadil z provozu několik nemocnic. Zdravotníci se navíc potýkali s nedostatkem krve.

Počet obětí výbuchu v libanonské metropoli se vyšplhal na 160, dalších více než 6 tisíc lidí bylo zraněno. O domov přišlo na 300 tisíc lidí. Následně v Bejrútu propukly velké protesty. Demonstrující požadovali odchod vlády. Dusičnan amonný byl v přístavu uskladněn už od roku 2013 a úřady na něj upozorňovaly už několik let. Informován měl být prezident i premiér Libanonu.

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci krátce po výbuchu vyjádřil přesvědčení, že výbuch mohl způsobit pumový útok. Blíže to však nespecifikoval.

Česká pomoc

Krátce po neštěstí bylo rozhodnuto, že Česko pošle do neštěstím stižené oblasti záchranáře. Do Bejrútu odletěl hasičský záchranný tým, který se specializuje na vyhledávání zraněných v troskách budov

Demise vlády

Ničivý výbuch vyvolal také zemětřesení na libanonské politické scéně. Několik dní po tragické události oznámil libanonský premiér Hasan Dijáb, že jeho vláda podala demisi.

Články