Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Návštěvníci je československý patnáctidílný sci-fi televizní seriál z roku 1983. Výrobcem byla Československá televize koproducenty německé veřejnoprávní stanice Westdeutscher Rundfunk a Bayerischer Rundfunk

  • Premiéra: 5. listopadu 1983
  • Režie: Jindřich Polák
  • - Scénář: "Ota Hofman":https://www.csfd.cz/tvurce/73774-ota-hofman/, "Jindřich Polák":https://www.csfd.cz/tvurce/3260-jindrich-polak/
  • Hudba: Karel Svoboda
  • Výtvarník: Theodor Pištěk

Obsazení: herci a postavy

Děj seriálu Návštěvníci

V roce 2484 žijí lidé ve světě míru, lásky a bez válek. Tento poklidný život je však náhle ukončen poplachem. Hlavní počítač CML (Centrální mozek lidstva) dohlížející na veškeré dění totiž ohlásí, že v blízkosti planety Země má za 177 dní proletět kometa, která ji vychýlí z dráhy, následkem čehož se její značná část stane neobyvatelnou.

Jako nejnadějnější projekt na záchranu lidstva před katastrofou je vybrán ten, který předloží akademik Filip (v pozdější verzi Richard). Tento historik je totiž až fanatickým obdivovatelem geniálního vědce (mj. i nositele Nobelovy ceny) přelomu 20. a 21. století Adama Bernaua, který ve svých Pamětech zmiňoval, že ve svých jedenácti letech (coby žák 5. třídy ZŠ) objevil matematickou formuli umožňující snadno přesunovat v prostoru celé kontinenty, ba i světy. Sešit s ní však shořel při požáru domu jeho rodiny v městečku Kamenici roku 1984 a on ji v budoucnosti již nezrekonstruoval.

Ve 25. století sice lidstvo neumí pohybovat světy, ale cestovat časem nazpět ano. Tato činnost je sice obecně zakázána, ale vzhledem k situaci je povolena výjimka a tedy i rozhodnuto vyslat do minulosti výpravu, která má uvedený sešit získat.

CML do ní, kromě uvedeného akademika, vybere další tři osoby. Technika, lékaře-epidemiologa a dokumentaristku–historičku. Tato skupina je po dvacetidenní přípravě (jako expedice Adam 84 – Expedice naděje) vyslána do požadovaného roku, v němž se vydává za skupinu geometrů. Od počátku ji doprovází smůla daná nepřesnými výpočty CML (přistanou na hraně skály namísto v údolí, hasičské uniformy jsou 100 let staré apod.), a jejich záchranná akce problémy neřeší, ale naopak vytváří.

Zmatky í náhody způsobí rovněž to, že expedice je nakonec nucena strávit v minulosti mnohem více času než bylo v plánu, navíc její členové ovlivní dění v městečku neuvěřitelnou měrou, ačkoliv jedno z pravidel, jimiž se při cestě měli řídit bylo, že jakékoliv zásahy do minulosti jsou nepřípustné.

Po marném pokusu zachránit náhradní Sešit č. 2 dojdou k závěru, že skutečnost se podstatně liší od toho, jak ji Bernau popisoval ve svých Pamětech. Budoucí génius se jeví jako obyčejný zlobivý kluk, kterého (dle jeho otce) nevezmou ani ke kopáčům, protože mu nejdou základní počty a místo nich si píše vzorce s nesmyslnými klikyháky, kterým nikdo nerozumí.

Výjimkou z této obyčejnosti jsou jeho rozhovory se panem Drchlíkem, kterého ve svých Pamětech popisuje jako Velkého učitele. Ve skutečnosti jde o bývalého údržbáře vysokoškolských budov se svérázným náhledem na svět. U něj každopádně expedice najde útočiště poté, co jí jsou ukradeny peníze. CML sice zašle nové, ovšem používané v roce 1884.

Po tomto fiasku je připraven přesun zpět do 25. století, ze značným množstvím dobových artefaktů a shodou náhod i panem Drchlíkem.

Ten nakonec zjistí, že CML byl instalován nakřivo a proto poskytoval nesprávné výpočty, tudíž srážka s kometou ve skutečnosti nehrozí.

Zajímavosti

Seriál je poznamenán soudním sporem, který nemá v historii naší kinematografii obdoby. Kvůli němu se v určitém období po roce 1989 nesměl vysílat a iniciovala jej vdova po archeologovi profesoru Filipovi. Byla totiž přesvědčena, že hlavní hrdina seriálu, původně akademik Filip (ztvárněný Josefem Bláhou je nejen podobný jejímu muži, ale především vykreslen v nelichotivé podobě, proti čemuž soudně protestovala. Televize nakonec dostala za úkol natočit dokument o jejím manželovi a stejnojmenné hlavní postavě seriálu muselo být pro další reprízy změněno příjmení, jinak by nebylo dovoleno seriál uvést a v jakékoliv formě distribuovat.

Statistické údaje: 85 postav, 4357 placených členů komparsu, 72 exteriérových motivů, 16 dekorací v reálu a 28 v ateliérech, 540 trikových záběrů, 3 roky trvající natáčení, po sestřihu má seriál 7,5 hodiny vysílacího času na 12,5 km dlouhém filmovém pásu.

Podle původních plánů měl roli doktora Michella ztvárnit Jaromír Hanzlík a na roli otce Bernaua se počítalo s Pavlem Zedníčkem

Městečko Kamenice je ve skutečnosti Pelhřimov

Rodinný dům Bernauů, který na začátku expedice vyhoří, byl domem určeným k demolici a nacházel se v Brně-Žabovřeskách

Rybník Bejšovec, který Návštěvníci „vypařili” a Adam později vypustil, je ve skutečnosti Panský rybník u obce Neveklov (okres Benešov a záplava z něj se natáčela v umělém korytě v Brandýse nad Labem které obvykle sloužilo pro trénink kajakářů.

Legendární dopravní prostředek Návštěvníků, automobil Lada Niva byl pro seriál zapůjčen ve dvou exemplářích od německých koproducentů, třetí zakoupilo filmové studio Barrandov

Seriál je znám také pro své novotvary, jako jsou amarouny (želatinový pokrm, do češtiny se prosadil ve významu jídla nevýrazné chuti) nebo humidovat (záměrně nevysvětlený pojem pro lidskou aktivitu v 25. století).

Adam Bernau několikrát zmiňuje knihu Blázni z Hepteridy se vzorcem „Ká alfa se rovná jedna pro mentionové rychlosti: ú se rovná cé na druhou lomeno v závorce jedna minus jedna lomeno ká“. Kniha opravdu existuje, napsal ji Ludvík Souček a její děj se odehrává v 25. století. Zmiňovaný vzoreček ale v reálu vůbec neobsahuje.

V roce 2004 se objevily zprávy o tom, že by se dílo mělo dočkat pokračování. Spisovatel Petr Macek připravoval scénář pod pracovním názvem Hlavně nenápadně. Děj se měl odehrávat asi 25 let po událostech původního seriálu. Profesorka Emília Fernandez (opět ztvárněná Dagmar Patrasovou by vedla novou expedici do minulosti s cílem odčinit následky, které přinesla původní výprava. Josef Dvořák a Jiří Datel Novotný si měli své role zopakovat (bez členství v expedici). Z důvodu finanční náročnosti se však tento nápad nedočkal realizace.

V roce 2013 na tomto seriálu postavil telefonní operátor Vodafone svou reklamní kampaň. Vypravěče v ní opět ztvárnil Vladimír Brabec pro podkres byla využita hudba Karla Svobody

Články