Tragédie zasáhla Wales. Teprve čtrnáctiletá školačka Natasha Scott-Falber zemřela krátce na to, co byla převezena do nemocnice. Dívka, jež toužila po kariéře divadelní herečky, dostala vzácnou infekci poté, co poprvé v životě aplikovala tampon.

Takzvaný toxický šok se většinou vyskytuje v případech, kdy má žena tampon zavedený příliš dlouho. V tomto případě tomu tak ale údajně nebylo a Natasha se řídila přesně podle instrukcí a hygienickou pomůcku zavčas vyndala. Problém tak není v aplikaci, ale vůbec v samotném užití tamponu, který byl pro její tělo škodlivý.

Průběh infekce přitom nenaznačoval, že by se mělo jednat o něco vážnějšího. „Natasha byla sice odvezena do nemocnice, ale vše nasvědčovalo tomu, že jde pouze o virové onemocnění. Dokonce měla dobrou náladu a tvrdila, že je jí docela dobře. V pátý den svého pobytu v nemocnici ale zemřela,“ komentovala nešťastnou událost Mandy Scott, matka dívky.

Syndrom toxického šoku je opravdu vzácná nemoc – např. v Británii trpí na toto onemocnění pouze 40 žen ročně, u nás jde o pouhé jednotky. Je však potřeba dbát opatrnosti, i když nemáte žádné zvláštní příznaky. Mezi hlavní projevy šoku patří vysoká horečka, pokles tlaku, pozorovat se dá i zvracení a průjem, výjimečné nejsou ani závratě nebo zmatenost. Důležité je sledovat kůži, na které se mohou vytvářet výrazné vyrážky, případně může docházet k jejímu odlupování, především z dlaní a chodidel.

Nejvíce na pozoru by se měly mít ženy, které právě procházejí menstruací, a čerstvé matky. Ani používání vložek namísto tamponů ale nezaručí, že vás syndrom toxického šoku mine. Viníkem jsou bakterie, které se do těla mohou dostat i úplně jinou cestou.