Podle dánského zpravodajského serveru The Local se na kodaňské radnici za rok 2015 sešlo 100 varování od lidí, kteří si všimli takového chování nějakého svého souseda, které je dost znepokojovalo. Počet oznámení se oproti minulému roku zvedl o 66 procent.

Lidé nejvíce upozorňují na mladé lidi, kteří začali najednou vyznávat striktní náboženská pravidla a nutí do toho i svoje spolužáky, kamarády a rodinu. V osmnácti případech šlo o velmi vážnou situaci, radnice dala Kodaňana, který představoval riziko, do preventivního programu. Dostal tak vyškoleného poradce, který s ním byl v kontaktu.

Anna Mee Allerslev, která ve sboru kodaňských starostů zodpovídá za integraci menšin, rostoucí počet oznámení vítá. „Je to pro nás vlastně úspěch, neboť to znamená, že máme důvěru. Rodiče, přátelé a známí věří, že se na nás mohou obrátit,“ prohlásila.

Radnice ani média neuvádí, o jaký typ radikalizace u mladíků jde, kodaňská metropole se ale snaží předcházet zejména výchově radikálních islamistů. Městský projekt VINK, který se radikalismem mladých lidí zabývá, v minulosti pořádal například besedu s někdejším bojovníkem Talibánu a spolupracuje s mládežnickou organizací dánských muslimů Munida.

Na radnici chodí také spousta známých a přátel lidí, kteří se začali chovat jinak. „Pokud si s mladíkem už několikrát zkoušeli promluvit, ale nezabralo to, mají naději, že jim dokážeme pomoci,“ říká vedoucí projektu Muhamad Hee.

Dánové se radikalizují nejvíce z celé Evropy, ale také mají na rozdíl od jiných zemí slušnou šanci vrátit se k původnímu životu. A to i v případě, že jeli bojovat do Sýrie. Většina Evropy pak tyto lidi zatýká, Dánové se ale pokoušejí radikály „převychovat“ a začlenit zpět do místní společnosti.

Úřady jim mohou dokonce přispět na vzdělání a pomoct s nalezením práce. Bývalí džihádisté pak normálně chodí do škol, kde žákům vypráví hrůzné zážitky z Blízkého východu a radí, aby se radikálnímu islamismu vyhnuli.