To, že jsou ořechy zdravé, pravděpodobně už víte.

Věděli jste ale, že vlašský ořech ve svých zdravotních přínosech předčí všechny ostatní?

Tohle je 10 důvodů, proč vám vaše tělo poděkuje i za 5 ořechů denně!

1. Vlašské ořechy mají více polyfenolů s vyšší antioxidační aktivitou než ostatní druhy ořechů. Antioxidanty v nich obsažené mají až 15× silnější účinek než vitamin E, který je považován za jeden z nejsilnějších antioxidantů. A to se vyplatí!

2. Jsou nejlepší potravinou na prevenci ucpávání cév, protože snižují špatný LDL cholesterol.

3. Je sice pravda, že ořechy jsou velmi bohaté na oleje, ale jedná se o zdravé polynenasycené a mononenasycené tuky, které jsou pro lidské zdraví a správné fungování těla velmi důležité.

4. Plody ořešáku královského jsou dále bohaté na hořčík – prvek nezbytný pro správnou funkci nervového systému a svalů. Vaše kosti spolu s hořčíkem potěší i nezanedbatelný obsah vápníku.

5. Nutno dodat, že vlašské ořechy jsou též bohatým zdrojem často nedostatkového zinku, jehož deficit velmi negativně ovlivňuje imunitní systém a zpomaluje hojivé procesy v organismu.

6. Tahle křupavá mňamka je zdrojem antioxidačního hormonu melatoninu, který u lidí vylučuje epifýza. Uvedený hormon je spojován s indukcí spánku, protože se uvolňuje, pokud je tma. Výzkumníci zjistili, že konzumací vlašských ořechů se zvyšuje koncentrace melatoninu v krvi a tím i antioxidační kapacita této tekutiny.

7. Konzumace vlašských ořechů má významný vliv na snížení rizika rakoviny, kardiovaskulárních onemocnění a neurodegenera­tivních poruch, např. Alzheimerovy choroby.

8. Ořechy zlepšují zubní sklovinu, obecně působí pozitivně proti migréně, zlepšují srdeční činnost a snižují cholesterol.

9. Vlašské ořechy by se měly stát nedílnou součástí jídelníčku lidí, kteří trpí srdečním selháním z jakékoliv příčiny, anginou pectoris nebo u nichž je vysoké riziko infarktu myokardu. Jejich konzumace se doporučuje i rekonvalescentům po infarktu myokardu.

10. Konzumace vlašských ořechů má pozitivní vliv na sexuální výkon, protože zvyšuje mužskou potenci a zlepšuje sexuální reakci u žen. Ořechy nejsou afrodiziakum v pravém slova smyslu, protože ve skutečnosti nezvyšují sexuální touhu, ale podporují a zvyšují fyziologickou reakci během sexuální aktivity u muže i ženy.