Na olympiádě v Riu všechny šokoval Egypťan Islám Šahábí, který doslova zneuctil judo. Japonské bojové sporty jsou totiž hlavně o respektu, který zřejmě Islámovi chybí. Když mu chtěl Izraelec Orim Sason podat po zápase ruku, Egypťan ho odmítl a ruku mu nepodal.

Diváci hned v hale začali bučet. Rozhodčí se snažil Šahábího přimět aspoň k úklonu, ale toho se také nedočkal. Jen nenápadně kývnul hlavou. Bylo na něm vidět, že svým soupeřem opovrhuje, ale v tomto sportu jde o velký prohřešek.

Za všechno můžou vyostřené vztahy, které má Egypt s Izraelem. A bohužel se to promítlo i do samotné hry na olympiádě. Na egyptského judistu byl dokonce před zápasem vyvíjen tlak od islamistických skupin, které ho vyzývaly, aby z turnaje odstoupil a proti Izraelci vůbec nenastoupil.

„Zostudíš islám. Pokud prohraješ, zostudíš sebe i celý národ. Vítězství nic neznamená. Jak můžeš spolupracovat s národem vrahů?“ psali mu lidé na sociálních sítích.

To, že se Egypťan s Izraelcem vůbec utkal, vidí Mezinárodní federace jako velký posun. Za svoje chování ale bude Egypťan potrestán. Podání rukou sice není úplně povinné, ale úklon ano. A ten sportovec také ignoroval.