Preikestolen je jeden z nejznámějších přírodních útvarů na světě a najdete ho v Norsku, kde se tyčí nad fjordy. Je to vlastně vysoký kamenný blok s ohromnou vyhlídkou, kde ale není nic, co by vás varovalo, že pod vámi je cesta dlouhá 604 metry.

To jsou dvě Eiffelovy věže.

Norská vláda spoléhá na přirozenou inteligenci turistů, a proto na Preikestolenu nejsou žádné ploty ani hrazení, kdo je prostě idiot, tomu je souzeno spadnout dolů. Pokud je někdo tak hloupý, že si stoupne až na okraj a zřítí se, zřejmě by se brzy zabil i bez Preikestolenu.

Takhle nějak funguje politika tohoto místa, hlavně i proto, že nikdo nechce umělou výstavbou narušit genius loci tohoto místa.

Nedávno se ale na Twitteru zjevil obrázek, který pořídil jistý Fred Sirevåg. Jsou na něm zachyceni rodiče malého dítěte, které se batolí přímo na okraji útesu a oba ho spokojeně fotí.

Freestylový lezec Sirevåg zrovna před svým dalším výstupem posedával na kamenném bloku v docela uctivé vzdálenosti od srázu, když si všiml, že dítě se pohybuje na samém okraji a chyběl opravdu už jen kousek…

„Chvíli si ho tam fotili, pak jej zvedli a zase pokračovali ve svém šťastném výletu,“ řekl Fred Sirevåg trochu ironicky místním novinám. „Šel jsem za nimi si promluvit a řekl jim, že když to dítě spadne, bude tak trochu mrtvé. Koukali na mě dost divně. Nic mi do toho není, ale byla to velká nezodpovědnost.“