OSN v loňském roce zaznamenala neuvěřitelných 99 případů obvinění personálu světové organizace ze sexuálního zneužívání, z toho 69 případů se týkalo členů mírových misí.

Obvinění vojenští a policejní příslušníci sborů OSN pocházejí z 21 zemí, většinou afrických. Nejvíce sexuálních násilníků je z Demokratické republiky Kongo.

Sexuálních útoků se dopustili ale také policisté a vojáci OSN z Ghany, Burundi, Rwandy, Senegalu, Tanzanie, Madagaskaru, Nigérie, Konžské republiky, Beninu, Burkiny Faso, Kamerunu, Nigeru, Toga, Jižní Afriky, Maroka a Gabonu, ale také ze Slovenska, Kanady, Německa a Moldavska.

OSN už řešila jeden velký sexuální skandál, který se týkal zneužívání žen a dětí ve Středoafrické republice. Tam bylo zjištěno dokonce i více případů. K podobným znásilněním docházelo ale i v Haiti, Mali, Demokratické republice Kongo a Pobřeží slonoviny.

Záleží ale na jednotlivých státech, jak viníky ze sexuálního zneužívání potrestají. OSN je může jen o těchto případech informovat. Dokument OSN hovoří i o možnosti vytvořit genetickou databázi příslušníků mírových sborů a tím umožnit stíhat násilníky v zemi, kde byl trestný čin spáchán.