Svátek svatého Valentýna je pro mě skvělým ukazatelem toho, kdo z mého okolí má všech pět pohromadě a kdo je jen loutka v pařátech nenasytných obchodníků. Jako každá žena pochopitelně miluju dárky, ale vadí mi, když je muži nakupují ze společenské povinnosti.

Asi jim nějaká bývalá partnerka vštípila, že pokud nekoupí 14. února předražený parfém a nezarezervují stůl v restauraci, čeká je doma hádka a nedobrovolný sexuální půst. To vše jen kvůli tomu, aby si někdo namastil kapsu a dotáhl do naší krásné české zemičky další anglosaský paskvil. Valentýn oslavuje heterosexuální věrnost a kýčovité dárky, ze kterých se normálnímu člověku zvedá žaludek. To nám nestačí naše svátky a tradice? Odmítám psát pod nátlakem valentýnky, vydlabávat dýně a sedat Santa Clausovi na klín. Nejsem vlastizrádce. A věřte, že tento přístup se mi sakra vyplatí.

Protože jsem chytrá, nechávám se dárky hýčkat po celý rok a Valentýna bojkotuji. V očích mužů jsem tak skromná a ideální milenka. Patriotka s obřím poprsím! Fakt, že tak dostanu mnohem víc věcí, už nikdo z nich neřeší. Stejný přístup doporučuji všem ženám. Jejich sponzor se bude kamarádům chlubit, jakou má v posteli rozumnou partnerku, ale vůbec mu nedojde, že si to dokážeme vybrat jindy i s úroky. Hlavní je totiž chlapa naučit jednu věc. Pokud chce sex, musí ochotu pustit korunu projevovat průběžně, nejlépe jen tak.

Valentýn je extrémně trapnou záležitostí pro páry, které spolu chodí od ledna. Za takové mám vždy chuť držet minutu ticha. Už vůbec nezmiňuji, když si na tento svátek naplánuje muž žádost o ruku. Horší a škrobenější načasování těžko pohledat. Prakticky je zárukou toho, že případné manželství moc dlouho nevydrží. Ne náhodou je právě v únoru v USA největší množství rozvodů. Zaláskované dvojice se nechají unést srdíčkovou výzdobou a neštěstí je na světě. Po roce se diví, s kým to vlastně žijí. Nedělám si moc naděje na to, že u nás by to bylo jiné.

Sečteno a podtrženo, je Valentýn přivlečeným svátkem pro slabomyslné a láskou poblouzněné jedince. Šaškárna a splněný sen majitelů květinářství. Očekává se, že ho bude slavit každý, kdo není sám. Pro muže je svátek zamilovaných příkazem k utrácení horentních sum za romantické ptákoviny, pro samičky zase stresem a otázkou, jestli si na ně milý vzpomene. Stojí to za to? Jasně, že ne! Valentýn by se měl přestat s okamžitou platností slavit. Šiřte tuto zprávu a nenechte si motat hlavu fígly obchodníků.

Pokud si přeci jen potrpíte na okázalé projevování lásky, stačí počkat pár týdnů. První máj je o poznání krásnější svátek. Za polibek pod rozkvetlou třešní se sice nic nekoupí, ale aspoň je zde jistota, že žena následující rok zůstane vlhká.