Jakmile dojde řeč na prachy ve vztahu, vždy se vyrojí hromada emancipovaných paniček a křiklounů, pro které je každá druhá zlatokopka. Pravdou zůstává, že většina žen chce být rozmazlována, miluje dárky a rozhodně nechce zbytek života strávit v chudobě po boku někoho, kdo si pro pětník nechá vrtat koleno.

Je v nás geneticky zakódováno, že hledáme schopného chlapa, který se dokáže postarat o rodinu. Tak to prostě je a čím dříve si to obě strany přiznají, tím lépe. Proto je velmi důležité vnímat signály, které vás před škrtem varují. Vy pak máte alespoň možnost zavčasu vztah ukončit a najít si někoho, komu se nepostaví z toho, že ušetřil stovku. O jaké signály se jedná?

  1. Pečlivě studuje akční letáky supermarketů a je kvůli jednomu nákupu schopný navštívit i tři krámy. Vždyť v jednom mají levně banány, v dalším mají slevu na rozpečené housky a další nabízí 1+1 škvarkovou pomazánku zdarma. Takovou příležitost si nesmí nechat ujít.
  2. Škrty spojuje touha ušetřit za každou cenu, ale bohužel si často neumí spočítat vedlejší náklady. Typický ňouma je tak schopný za levnějším benzinem urazit dlouhou cestu do sousedního města. A pak mu vysvětlujte, že kdyby nikam nejel, vyšla by ho nádrž úplně stejně.
  3. Žije v představě, že dovolená u moře je ukrutně drahá záležitost. Buď vás tedy vezme s hromadou konzerv někam do italského kempu, nebo zůstanete rovnou dřepět doma na zadku. Správný chlap se takhle nechová a je schopný investovat do zážitků, které si s sebou vezmete do hrobu.
  4. Skrblík nemá daleko k bezdomovci. S oblibou se prohrabuje odpadky. V lepším případě pouze kontroluje koš u vás doma, aby zjistil, jestli jste náhodou nevyhodila nedoplácanou flašku kečupu. V tom horším neváhá prošťouchnout klackem kontejner za domem. Někdy donese domů knížku, jindy rozbitý deštník.
  5. Zásadně nepřispívá na charitu a dobročinné akce. Nezajímají ho pejsci, vozíčkáři, nepálské oběti zemětřesení ani děti s rakovinou. Proč by jim taky něco přispíval, když jemu nedá nikdo nic. Odmítnout přispět je pochopitelně jedna věc, ale mít z vlastní škudlivosti ještě radost je věc úplně jiná.
  6. I po delší době ve vztahu drží v paměti, co kdy za vás zaplatil. Vy se pak divíte, když na vás v hádce začne vytahovat účtenky a touží po vyrovnání. Koupil vám kopeček vanilkové? Zaplatil za vás jízdenku do MHD? Připravte se na to, že si vše pamatuje a dá vám to jednoho dne sežrat.
  7. Bere vás pouze na akce a místa, kde je vstup zdarma. Zaplatit za vstupenku do kina je pro něj nepředstavitelné plýtvání, když jde každý film týden po premiéře v kině stáhnout a sledovat ho na malém monitoru. Muži, kteří šetří, celkově nepatří mezi zrovna kulturní fanoušky, protože tato zábava něco stojí.
  8. Snaží se vás přesvědčit o tom, že nejhezčím dárkem je to, když jste spolu. Vy mu takovou falešnou romantiku věříte? Kdepak, prostě jen nechce utrácet za pozornosti a dárečky k různým svátkům. To v praxi znamená, že bojkotuje Valentýna a k narozeninám od něj dostanete kytku natrhanou někde na poli.
  9. Šetřílek vás po čase začne nutit dělat zvláštní věci. Pochopitelně s cílem, aby zbytečně neutrácel. Budete ho tak muset doma stříhat, budete mu zašívat staré hadry a budete vařit podle receptů nějakého patlala. Prakticky si z vás velmi postupně udělá nízkonákladovou služebnou.
  10. Když mu oznámíte, že chcete miminko, protočí se mu panenky. Proč? Protože výbavička a péče o dítě stojí ranec. Vy přece nechcete, aby váš roztomilý drobeček jezdil ve starém kočárku z bazaru a měl nejlevnější přesnídávky, nebo snad ano? Pro jeho dobro si musíte najít někoho, kdo se o vás oba postará.

Posledním bodem se potvrzuje to, co jsem psala na začátku. Škrt prostě není chlap pro život, a proto od něj co nejrychleji utečte. Alespoň uvidíte, že láska není o počítání každé koruny. A kdyby vás náhodou někdo chudší nazval zlatokopkou, bude vám to pravděpodobně jedno. Alespoň mně je to šumák.