Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Šestihodinová pracovní doba? Jde to! A lidé jsou šťastnější

Šestihodinová pracovní doba? Jde to! A lidé jsou šťastnější
Zdroj: archiv
Lidé si často stěžují, že osmihodinová pracovní doba je dlouhá a jsou po ní unavení. A ve Švédsku už to začali řešit. Jako první v Evropské unii začali zavádět šestihodinovou pracovní dobu místo dosavadní osmihodinové. Lidé, kteří pracují o dvě hodiny méně, jsou podle výsledků firem šťastnější a daleko produktivnější.

Osmihodinová pracovní doba není tak efektivní, jak byste si mohli myslet. Zůstat soustředěný po určitou dobu a podávat maximální výkon prostě nejde. Co si budeme povídat. Každý to zná, každý to zažil. Abychom osm hodin v práci zvládli, děláme si přestávky, rozptylujeme se jinými věcmi a pak je pro nás pracovní den snesitelnější. Pokud jsme ale osm hodin v práci, je těžké mít nějaký soukromý život.

Desítky dalších firem ve Švédsku začínají zavádět šestihodinovou pracovní dobu A nemůžou si ji vynachválit. Před 13 lety ale byla průkopníkem pobočka japonské automobilky Toyota ve švédském Goteborgu. Díky této změně pobočka zaznamenává o 25 % větší zisk, spokojenější zaměstnance a příjemnější pracovní prostředí.

Minulý rok se ke změně přidaly další firmy, ale také zdravotnická zařízení či domovy důchodců. Zdravotní sestry chodí do práce jen na 6 hodin a mají pořád stejný plat. Některá zařízení chtějí tuto změnu vyzkoušet na celý rok 2016 a zjistit, jestli se jim ztráta na zkrácené době dále vyplatí.

Podle vědců z Oxfordské univerzity by zaměstnavatelé měli zvážit i posunutí pracovní doby o hodinu čí více. Lidé by tak do práce šli až na desátou a netrpěli spánkovou deprivací.

Nejdelší pracovní dobu v Evropské unii mají Němci, Irové a Britové, kteří pracují 48 hodin týdně. V České republice pracujeme týdně v průměru 40 hodin.

Související články

Další články

Nejnovější kauzy