Daša Žukovová (32), šéfredaktorka známého módního magazínu Garáž, dcera známého ropného magnáta Alexandra Radkina Žukova a přítelkyně miliardáře Romana Abramoviče, se nechala vyfotit na poněkud zvláštní židli. Fetišistický kus nábytku vypadá totiž jako polonahá černošská dívka.

Ruský magazín tuto fotografii zveřejnil již v pondělí, ale brzy nato ji stáhl ze svých webových stránek i Instagramu, protože se téměř okamžitě spustila lavina pobouřených reakcí.

Ačkoliv byla fotografie úplně vytržena z kontextu, kritikou hned vzápětí nešetřilo ani množství konkurenčních plátků, které si vzaly na paškál právě onu excentrickou židli.

Podle nejedné z remcajících novinářek má prý židle rasistický podtext.

Otázkou je, jestli se rasová problematika zbytečně nehledá i na místech, kde nemá co dělat. Jakákoliv interakce bělocha s černochem totiž automaticky staví na zadní všechny mravokárce a zastánce lidských práv.

Důležitým faktem je totiž především to, že ona zatracovaná židle je pouze variací na fetish nábytek Allena Jonese, který ji představil už v roce 1969 a o rasismu v souvislosti s „bílou“ verzí nikdo ani nepípnul.