V sobotu po druhé hodině ranní našly libanonské bezpečnostní složky v údolí Bikáa prázdné auto s pěti českými pasy, píše iDnes.cz.

Je velkou otázkou, co se stalo s posádkou vozu, který si Češi pronajali i s místním řidičem.

Podle libanonských webů mohli být Češi uneseni teroristy. Mohl je řidič vlákat do předem připravené léčky?

Český velvyslanec je ve spojení s bezpečnostními složkami, odpoledne se v Praze sejde krizový štáb. Situace v Libanonu je uspokojivá, ale údajně tam operuje al-Káida.

Po zmizelých Češích, kteří se v oblasti pohybují dlouhodobě, pátrají ozbrojené libanonské složky.

„Skupina pěti Čechů se v Libanonu pohybuje dlouhodobě. V automobilu se kromě pasů, u nichž není jasné, zda nejsou padělané, našla také hotovost a kreditní karty. Češi měli pronajaté auto s místním řidičem. O jejich osudu se nic neví. Zjišťujeme podrobnosti a v 16 hodin zasedne na ministerstvu zahraničí krizový štáb,“ sdělila novinářům mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Portál The Daily Star uvádí i totožnost zmizelých turistů. Jsou to prý lidé ve věku mezi 25 a 47 lety. Má mezi nimi být Adam H., Miroslav D. a Jan S., kteří do Libanonu poprvé vstoupili letos 15. května a 1. července ho opustili. O šest dní později se do země opět podle The Daily Star vrátili.

Proč byli uneseni? Prý to souvisí s případem tří Libanonců, kteří byli zadrženi na území České republiky a jedná se o jejich vydání do USA.

Alí Fajád, Faouzi Jaber a Chálid Marabi chtěli v roce 2012 prodat zbraně a kokain kolumbijským teroristům. Jenže se ukázalo, že je to past. Za Kolumbijce se vydávali američtí agenti. Je pravděpodobné, že únos Čechů je odplatou za zadržení těchto zločinců.