Policisté varují veřejnost před podvodníky na sociálních sítích. Ti totiž pomocí falešných profilů okrádají Čechy. Už byly nahlášeny desítky případů, kdy člověka jeden z „přátel“ připravil o tisíce korun.

Podvodník vás o peníze může připravit opravdu velmi jednoduše a rychle. A pak už jen můžete mít oči pro pláč. Jejich trik je pořád stejný. Nejdříve si vytvoří falešný profil nějakého vašeho kamaráda z Facebooku a ukradne profilovou fotografii, která je samozřejmě stejná jako ta vašeho známého. Většinou si podvodník najde i informace o tom člověku, které použije ve falešném profilu.

Nejdříve vás požádá o přijetí mezi přátele, a pak vás poprosí o vaše telefonní číslo. Někdo hned píše či volá známému, jestli je to opravdu on, jiní se nechají napálit a telefonní číslo podvodníkovi dají a falešný profil si přijmou do přátel.

Když podvodníkovi telefonní číslo dáte, zašle vám krátké číslo a poprosí vás o pomoc v nějaké soutěži. Pak po vás chce, abyste toto číslo zadali do SMS zprávy, která vám přijde na mobil. Pokud to uděláte, přijdete o hodně peněz!

Provedete totiž platbu za nějakou službu nebo obchod v řádech několika tisíců korun. Takže to rozhodně nedělejte! A když vám přijde nějaký profil podezřelý nebo se vás bude váš známý divně vyptávat, ignorujte to! A snažte se nejdříve kontaktovat vašeho kamaráda přes telefonní čísla a profily, o kterých stoprocentně víte, že jsou pravé!

„Policie proto důrazně varuje všechny uživatele sociálních sítí, aby se v případě sdělování nebo posílání svých citlivých údajů měli na pozoru. Pachatelé v těchto případech totiž komunikují jménem vašich kamarádů nebo známých, jejichž profil ke komunikaci zneužijí. Buďte tedy velmi obezřetní a mějte na paměti, že i když se zdá, že komunikujete se známou osobou, ve skutečnosti může jít o podvodníka!“ uvedla pro portál TN.cz policejní mluvčí Lenka Burýšková.