Klára Vítková-Rulíková se dostala svou upřímnou výpovědí do nepříjemné situace.

Česká televize natočila třináctidílný dokumentární seriál Paterčata, ve kterém se objevila Klára Vítková-Rulíková. Přesto, že pro rodinu udělala první poslední, nedopadl její vztah s rodinou paterčat, především matkou a babičkou, vůbec dobře.

Následně poskytla patronka otevřený rozhovor, ve kterém se vyjádřila, jak některé věci vnímá ona sama.

Jak se ale ukázalo, státní úřednice si tím dost zkomplikovala život.

„Jsem osočována z toho, že jako státní úřednice a sociální pracovnice vynáším intimní podrobnosti z rodiny klienta.“

„Ano, státní úřednice jsem – svým zaměstnáním. Pomoc rodině jsem dělala a stále dělám jako dobrovolník organizace Klub dvojčat a vícerčat, zabývající se podporou rodin s vícerčaty, kterou jsem založila a 20 let vedu,“ vysvětluje patronka prvních českých paterčat na svém Facebooku.

„Jsem zmatena z reakcí romských aktivistů – přistupovala jsem k této rodině jako ke každé jiné s vícerčaty, ale často jsem slýchala ‚My to máme jinak‘. Což ostatně vyplývá i z reakcí kritiků, kteří si vybrali z článku mé zděšení nad plýtváním potravinami,“ nebojácně pokračuje Vítková-Rulíková.

„Nerozumím tomu. Znamená nediskriminace nutnost nastudování sociokulturních tradic a zvyklostí všech etnik u nás žijících? Je mou povinností znát kulturní zvyklosti každého, kdo se na mne obrátí s prosbou o radu či pomoc? Nemělo by tomu být naopak?“ pozastavuje se nad situací žena, která se starala o rodinu s paterčaty.

Co si myslíte vy? Měla by být Vítková-Rulíková propuštěna ze zaměstnání za to, že porušuje mlčenlivost?