124. Velkou pardubickou, nejslavnější tuzemský dostih, který zná celá Evropa, vyhrála obhájkyně titulu Orphee des Blins s žokejem Janem Faltejskem. Fenomenální klisna obhájila triumf z loňska, ale musela letos bojovat do posledního metru.

Málo ročníků „Velké“ mělo předem tak jasnou favoritku, jakou byla dnes Orphee des Blins. Kurs na její triumf byl 1:6, třináctiletý Tiumen s fenoménem, dvaašedesátiletým (!) Váňou se sázeli 5:1.

Favoritka ale jasně udávala tempo závodu, který Váňa dlouho sledoval tradičně z chvostu, ale jeho legendární nástup tentokrát nepřišel, i když rozhodně zabojoval.

Prvních sedm v cíli si ve štědře dotovaném dostihu rozdělilo pět milionů korun, z nichž dva miliony získal vítěz!

Pozornost diváků na tribuně i u televizí se ale soustředila hlavně na nestárnoucího Josefa Váňu, který si v možná poslední Velké pardubické doběhl s loučícím se Tiumenem pro … místo a tribuny ho odměnily bouřlivým potleskem.

Zaujal nevídaný opakovaný start, za který ale debutující startérka Frojková nemohla. Velký Taxis, jedna z nejobávanějších evropských překážek, zastavila tři koně. Problémy byly i na Irské lavici, kde zdravotníci ošetřovali jednoho z jezdců ještě v průběhu dostihu.

Váňa jako hlavní hvězda show, naznačil, že opravdu končí, řada indicií tomu napovídá. Každopádně politicky moc nezlobil a to je také dobře.