Pro mnohé je to jedna ze záhad českého šoubyznysu, kromě toho, že lidé přemýšlejí nad tím, z čeho žije Sagvan Tofi, pro koho skládá a zpívá Jarek Šimek alias Shimi a kdo si kupuje desky Lucky Vondráčkové, se lidé obecně podivují nad tím, co a proč se stalo z Pavla Landovského (78).

Stařecká demence, tvrdí jedni, alkohol, oponují druzí. Vleklé nemoci a vliv prášků na psychiku, zkoušejí svůj výklad třetí. Buď jak buď, pohled je to pro někoho nepříjemný, pro jiného zase smutný. Velikán českého filmu, žijící legenda a talentovaný herec je bohužel poslední dobou vyhlášený svým chováním přístavního dělníka. Novináři se ho bojí, někteří kolegové se mu vyhýbají. Pozvat si ho na společenskou událost je dvojsečná zbraň, všichni se sklánějí jeho filmovým zásluhám, ale ve skrytu duše doufají, že se Landovský neopije a nepředvede se zase „ve vrcholné formě“.

Vyniká sprostotou a neurvalostí, neuvěřitelně sešel, přestože i ve vysokém věku a bělovlasý to byl celkem pohledný muž. Rodák z Havlíčkova Brodu ovládl českou kinematografii hlavně svým charismatem a výraznou tváří, přestože nikdy nemusel hrát hlavní roli, jeho postavy jsou všechny jasně zapamatovatelné nejen i kvůli specifické barvě hlasu. Jeho osobnost je ale tak kontroverzní, že pověst zastiňuje herecké výkony.

Lidé se filmům s ním vyhýbají i právě proto, jak se Landovský na veřejnosti prezentuje, a nikdo kromě nejbližších vlastně doopravdy netuší, kde se v člověku bere tolik hulvátství a zloby. Jeho stopa v českém filmu je i přesto neoddiskutovatelná. Nesouhlasíte?