Všichni to známe. Jakmile teploty venku překročí hranici 20 stupňů Celsia, pobyt v městské hromadné dopravě začne být nesnesitelným zážitkem. Spousta našich spoluobčanů totiž dodnes nepochopila princip deodorantu a mají za to, že džíny stačí prát jen na přestupný rok.

Člověk se ani nenaděje a najednou se k němu v tramvaji vlastním potem a slizem přilepí čtrnáct dní nemytý padesátník, jehož dredy z podpažních chlupů mají tendenci laškovně šimrat po tváři. Zde je pět tipů, jak mordor potních žláz našich spolucestujících v prostředcích MHD přežít bez fyzické a psychické újmy a nedopustit, aby naše čichové buňky dobrovolně spáchaly sebevraždu.

1. Noste plynovou masku

Nebo alespoň roušku. Asiaté to běžně praktikují všude, v plynové masce možná budete tak trochu za úchyláka, ale ve chvíli, kdy si vedle vás stoupne stotřicetikilová žena koupající se ve vlastním potu a odvětrávající si svoje tukové převisy, budete vy ten, kdo se může potichu ďábelsky smát do masky, zatímco spolucestující budou omdlévat.

2. Nesedejte si na sedačky

Sednout si v létě na sedačku znamená přilepit se k ní. Před vámi se k sedačce přilepil kdekdo včetně několika bezdomovců, kteří viděli sprchu naposled před patnácti lety z vlaku na hlavním nádraží. V MHD v době horka raději stůjte, riziko kontaminace hnusem se snižuje.

3. Stůjte vždy u okýnka

Jediné místo, kde v těchto dnech proudí trocha čerstvého vzduchu, je u okénka. Pokud jedete metrem, okénko nehledejte ani se ho nesnažte násilím otevřít, žádná tam nejsou. Můžete však ve stanicích vždy na chvíli vystrčit hlavu ze dveří a zhluboka se nadechnout a vydržet se zadrženým dechem do další stanice. Nedoporučujeme v úseku Kobylisy – Vltavská, zde jede metro bez zastávky opravdu dlouho.

4. Noste u sebe rukavice a antibakteriální gel

Na cokoliv sáhnete holou rukou, je semeništěm výronu potních žláz vašich spolucestujících. Proto noste do MHD chirurgické rukavice a po jakémkoliv kontaktu s kýmkoliv si je přetřete antibakteriál­ním gelem.

5. Choďte pěšky

A ta nejlepší rada na závěr – pokud můžete, vyhněte se MHD úplně a choďte pěšky. Je to zdravé a nesmrdí to.