V areálu Metropole Zličín, která byla generálním partnerem projektu, o víkendu vyrostlo „městečko“ z barevných kontejnerů. V každém z nich se návštěvníci mohli nechat inspirovat osobnostmi, které jsou opinion leadery dnešních mladých lidí, nebo si na vlastní kůži vyzkoušet přednosti revolučních moderních technologií. Mezi nejsilnější „ynspirátory“ festivalu patřil například mladý youtuber Zachy, choreograf Yemi, rapper Logic nebo youtuberské duo MadBros. Dalšími inspirativními osobnostmi byl jeden z nejpřednějších českých žurnalistů Martin Veselovský nebo spisovatelka Radka Třeštíková.

„Pro mě to byl jeden z nejnáročnějších projektů posledních let, především proto, že inspirace jako téma nejde jen tak jednoduše uchopit. Každý z nás ji hledá jiným způsobem, takže nám dalo nejvíc zabrat sestavit interaktivní dílny tak, aby v nich naši hosté našli to, co je zaujme,“ svěřil se tvůrce projektu Yemi A.D. „Mám obrovskou radost z reakcí lidí, kteří o víkendu dorazili. Na netu lítají tisíce nadšených komentářů a během posledních 2 dní jsme dostali spoustu pozitivních zpráv a dotazů, zda budeme v projektu pokračovat, nebo jestli ho nepřivezeme i na Moravu,“ hodnotí Yemi úspěšnou realizaci prvního festivalu inspirace v České republice.

Spisovatelka Radka Třeštíková na svém FB profilu napsala: Občas mám tendence považovat teenagery za protivné, líné a znuděné puberťáky, ale tolik nadšených a inspirativních dětí, co jsem potkala včera, definitivně změnilo můj názor. Nová generace bude sice o dost virtuálnější než my, ale rozhodně ne horší. Držím jí palce! Díky Ynspirology za včerejší zážitek a díky Vladimíru Strejčkovi a Martinu Veselovskému, že jsem tam nebyla nejstarší:))

Program festivalu doplňovala vystoupení na hlavní stagei, návštěvníkům se představili například PSH, Johny Machette, VR/NOBODY či David Gránský. „Nechávám se inspirovat především ve světě hudby a herectví, ikonami jsou pro mě například Freddie Mercury, v současné době třeba Bruno Mars,“ nechal se na pódiu po svém vystoupení slyšet David Gránský a dodal: „Pokud někoho inspiruju já, je to skvělý bonus k tomu, co rád dělám a co mě baví.“

Zásadním bodem programu bylo také vyhlášení cen O2 Ynspy Awards. Vítězství v soutěži vyhlášené generálním partnerem festivalu může znamenat slibný a raketový začátek pro inspirativní ženy, muže i týmy. Odborná porota byla složena z profesionálů v oblasti digitálních médií, umělecké sféry, tisku i Ynspirology crew a vyhlášeny byly tři vítězné osobnosti.

V kategorii #nejYnspirativnější muž zvítězil on-line aktivista a průvodce Prahou, který varuje před pastmi na turisty, Janek Rubeš. #nejYnspirativnější ženou se stala Marie Doležalová se svým blogem Kafe a cígárko a #nejYnspirativ­nějším týmem pak dvojice L&L, která v současnosti žije ve svém obytném autě a křižuje Nový Zéland na své cestě za svobodou. Za své inspirativní počiny od O2 získali výlet do Hongkongu, kde vytvoří další ze svých inspirativních děl, FREE CZ internet na dva roky zdarma s mobilem Samsung a další ceny jako pivo Excelent na rok zdarma či profi optiku na mobil od Carl Zeiss.