Devítiměsíční dceru odebrala norská služba o Vánocích české matce a norskému otci. Holčička má nemocné ledviny a dlouho pobývala v nemocnici. Podle norských úřadů měli rodiče s dítětem nedostatečně vyvinutý kontakt.

Informaci sdělil ministerstvu advokát rodiny. O tom, že holčička bude vrácená zpět do rodiny, rozhodl minulý týden norský soud, který přezkoumával postup norských úřadů. Soud o vrácení dítěte rozhodl minulý čtvrtek.

„Tuto informaci můžeme potvrdit. Rodině se podařilo díky detailně vedeným záznamům nemocnice prokázat lži a manipulace ze strany úřednic Barnevernu. Mohu také avizovat, že rodina je připravena v příštích dnech promluvit a zveřejnit detailní informace k odebrání, soudnímu procesu i dosavadní komunikaci s českými úřady. V tuto chvíli prosí ještě o chvíli soukromí,“ řekl člen petičního výboru na podporu rodin odebraných dětí Hasenkopf pro server Lidovky.cz. Výbor se chystá zveřejnit podrobnější informace.

Holčička se narodila v Norsku koncem dubna a má české občanství, stejně jako její matka. Trpí vážnou genetickou chorobou, je na umělé ledvině a čeká ji transplantace. Rodiče si ale prý dítě pravidelně brali domů a věnovali se mu.

Matka předtím odmítla pomoc českého státu při jednání s norskými úřady. Způsob, jakým pak matka kauzu medializovala, označila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová za nešťastný.