Jistí čínští novomanželé se rozhodli, že při příležitosti svého sňatku upozorní na problematiku znečišťování ovzduší v Pekingu. Vznikly tak originální svatební fotografie, na kterých pózují v plynových maskách.

„Peking nikdy nebyl považován za zdravé město, ale v posledních měsících se situace natolik zhoršila, že vláda byla nucena pro místní továrny a elektrárny zavést přísné emisní limity. Jsou dny, kdy se město doslova topí ve smogu a koncentrace PM 2,5 (prachové částice menší než 2,5 mikrometru, které mohou přes plíce proniknout do krevního řečiště) mnohonásobně překračuje kritické hodnoty,“ uvedl ve svém prohlášení čerstvě oddaný pár.

Podle odborníků dosáhlo znečištění ovzduší v hlavním městě Čínské lidové republiky takového stupně, že by dokonce mohlo způsobit hladomor. Prach, který se usazuje na zeleni, totiž výrazně snižuje množství absorbovaného světla – a pokud zastaví fotosyntézu, rostliny uschnou.

„Mé pokusy mimo jiné ukázaly, že květiny pěstované v Pekingu vykvetou za dvakrát tak dlouhou dobu než květiny pěstované kdekoliv jinde v Číně. Jestli se situace rychle nezlepší, bude to mít fatální vliv na produkci potravin,“ varovala He Dongxiang z Čínské zemědělské univerzity.