Bylo jí teprve 25 let, když v pankrácké věznici čekala na rozsudek smrti.

Z oblíbené zdravotní sestry Marie Fikáčkové se jako mávnutím proutku stala nejmasovější vražedkyně v dějinách našeho státu.

Její zrůdné činy byly opředeny rouškou tajemství. V tichosti byla popravena a až zpětně bylo možné nahlédnout do případu, kdy šílená dívka brutálně zabíjela novorozené děti.

Fikáčková byla zatčena v roce 1957, ale poprvé údajně vraždila již o tři roky dříve. Hlavu bychom si ukroutili nad tím, jak je možné, že se na její zločiny přišlo až tak pozdě. Zakopaný pes byl prý v tom, že lékaři mávali nad četnou novorozeneckou úmrtností rukou. Kdyby nebylo pozorného patologa, který jednu z vražd odhalil, možná by ve svém běsnění pokračovala ještě mnohem déle.

Sušická bestie

Motivem sériových vražd mohla být podle spisu nešťastná a neopětovaná láska Fikáčkové k jednomu z vedoucích lékařů nebo snad nenaplněná touha po vlastním dítěti. Podle psychiatrických vyšetření trpěla dotyčná záchvaty vzteku a rozčiloval ji dětský pláč.

Ať už byly motivy jakékoliv, z výslechu Fikáčkové jde mráz po zádech. „Kromě dvou posledních případů Prosserové a Hany Hamelbaureové zbila jsem ještě dalších deset dětí, které na následky mého bití zemřely. K tomuto chci dodati, že na některá jména těchto zemřelých dětí jsem si vzpomněla, ale na další děti si už vzpomenout nemohu,“ stojí ve spise. „Při stisknutí hlavičky jsem cítila, jak se mi prsty boří do hlavičky, ale necítila jsem v tomto okamžiku žádné praskání lebečních kostí, pouze jsem cítila, že hlavičku mačkám a že tato povoluje. Po krátkém rozrušení jsem se uklidnila a pracovala jsem dále ve skládání plen na inspekční místnosti,“ zněla její šílená výpověď.

Fikáčková novorozencům mačkala hlavičky, lámala ruce a drtila žebra, přičemž všechny úrazy byly přičítány porodním komplikacím.

Popravena byla ráno 13. dubna roku 1961 v suterénu pankrácké věznice…

A právě hrůzostrašný případ této vražedkyně se stal jedním z námětů nového českého hororu Svatý Mikuláš, který vzniká pod vedením režisérky Natálie Kocurové.

„Máme se prý těšit na první český Blair Witch nebo "Grave encounters“… Tak to jsme zvědaví!