Trendy
válka na Ukrajině Survivor 2024 Iveta Bartošová Survivor 2024 - aktuálně

Nejoblíbenější papež novodobých dějin byl dnes svatořečen: 10 důvodů, proč si Jan Pavel II. tuhle poctu zasloužil

Nejoblíbenější papež novodobých dějin byl dnes svatořečen: 10 důvodů, proč si Jan Pavel II. tuhle poctu zasloužil
Zdroj: Profimedia.cz
+ Další fotografie

Odhadem přijelo dnes do Vatikánu na tři miliony poutníků z celého světa, dnešní den totiž pro věřící vstoupí do historie. Papež František na Svatopetrském náměstí celebroval svatořečení rovnou dvou papežů, Jana XXIII. a Jana Pavla II. Dvou výrazných postav katolické církve, které se nebály zasahovat i do světové politiky a svými činy si vysloužily pocty nejvyšší.

Přestože mezi svaté dnes vstoupili dva papežové, věnovat se budeme jenom jednomu, a to proto, že Jana Pavla II. máme ještě všichni v paměti. Rodilý Polák Karol Józef Wojtyla navíc patří mezi nejoblíbenější papeže moderních dějin, i když na paty mu šlape už nyní, rok po svém zvolení, právě úřadující František.

Jan Pavel II. byl tak moc oblíben, že v den jeho smrti, 2. dubna 2005, věřící volali po jeho okamžitém svatořečení, přestože by to ani nebylo možné. Za devět let poté se dočkal, a to dnes během ostře sledovaného obřadu a za obrovského zájmu veřejnosti.

1. Zasadil se o poklidný přechod k demokracii u většiny států, kde vládly totalitní a komunistické režimy. Po pádu Berlínské zdi předpověděl i pád komunismu v Československu, podle tehdejších významných politiků by Železná opona bez Jana Pavla II. nikdy nespadla.

2. V roce 1985 měl navštívit u nás Velehrad, ale tehdejší režim mu to zatrhl. Jakmile to bylo možné, vedly jeho kroky po Sametové revoluci právě k nám, v Praze na letišti políbil českou zem a svůj proslov vedl v češtině. Na jeho první návštěvu v Česku přišel rekordní počet lidí, přestože pak byl u nás ještě několikrát a po něm i papež Benedikt XVI., více lidí než tehdy už nedorazilo.

3. Jan Pavel II. se velmi zajímal o život a dílo Mistra Jana Husa, dokonce nařídil ve Vatikánu ustanovit vědeckou skupinu, která by se zabývala studií následků jeho kázání. Nakonec se za jeho upálení veřejně omluvil.

4. Byl prvním papežem, který se setkal s anglickou královnou. Ta zde ale nebyla v roli královny, ale jako hlava anglikánské církve, která jde svým přesvědčením právě proti zásadám římskokatolické církve. A to hlavně v otázce manželské.

5. Další prvenství jsou mu přičítána díky jeho světovým cestám, kde se setkával s představenými jiných náboženství, takto se například viděli prvně koptský papež z Egypta a katolík z Říma, jako prvního v historii ho přivítala islámská mešita nebo ortodoxní chrámy v Řecku.

6. Veřejně se kál za utlačování žen církví.

7. Aktivně se podílel hlavně na obrušování hran mezi křesťanstvím a islámem a vyzýval k vzájemné toleranci mezi oběma stranami. Za tato slova na něj byly plánovány atentáty ze strany islamistů.

8. Byl oblíben pro své morální postoje, přestože se stavěl proti potratům a hlavně homosexualitě, za což byl nejvíce kritizován, ale na druhou stranu se snažil o reformu církve. V této cestě nyní pokračuje papež František, který na rozdíl od něj žehná i homosexuálním párům.

9. Pro tehdejší historické dění byl tak významným mužem, že byl blahořečen v předstihu, než jak to jinak vyžadují vatikánské oficiality. Obvykle se proces blahoslavení zahajuje minimálně pět let po úmrtí, Jan Pavel II. byl blahoslaven už v roce 2011.

10. Na jeho pohřbu věřící z celého světa požadovali heslem "Santo Subito", aby byl svatořečen okamžitě. Církev hlas lidu vyslyšela, papež Jan Pavel II. byl svatořečen pouhých devět let po své smrti, Jan XXIII. po jednapadesáti.

Záhada vyhřezlého oka šéfredaktora eXtra.cz: Karen Mchitarjan promluvil o svém martyriu

Související články

Další články

Nejnovější kauzy