Poloprázdná kolonáda, restaurace bez lidí, polehávající bezdomovci a prázdný červený koberec. Letošní ročník ve Varech opravdu nepřináší nic, kvůli čemu byste si měli zoufat, že nejste v epicentru dění.

Festival bohužel už druhý den po zahájení potvrdil, že je to hlavně taková vesnická zábava pro Jirku Bartošku a jeho kámoše. Žádný světový ohlas se nikdy nekonal, to všichni víme. Letos ale na Vary kašle už i tuzemská scéna, což je tristní.

Přijely dvě (prý) velké zahraniční hvězdy. Ale kdo je opravdu zná? Toho prvního pozná alespoň mladá generace. Toho druhého zná jen pár fajnšmekrů. Jamie Dornan je alespoň hezký kluk a po filmu 50 odstínů šedi pár jedinců dostalo chuť si sexík okořenit bičíkem… Ale kdo zná muže jménem Willem Dafoe? Pár fanoušků jistě tento elegán má, ale znají ho hlavně odborníci.

Dafoe a Dornan se ukázali na pátečním slavnostním zahájení. Ale nikdo z jejich pobytu na červeném koberci odvařený rozhodně nebyl. Když tedy nepočítáme Aňu Geislerovou, která se po Dornanovi plazila jako užovka po mokrém břehu.

Nutno zdůraznit, že zahájení ještě ušlo. A pak? Pak už nic. Zdá se, že vrcholem festivalu byl hned první den. Který byl tedy ale opravdu neskutečně nudný.

Den po velkolepém startu filmového maratonu (nebo alkoholového maratonu?) připomínají Karlovy Vary město duchů. Kdo čeká davy lidí jako v Cannes, tak se šeredně plete. Jasně, v sobotu zapršelo a lidé jsou zalezlí ve stanech a na hotelu, ale stejně jich je málo. Pamětníci, kteří do Varů jezdí pravidelně, na vlastní oči vidí, že je to rok od roku slabší.

Co je nejhorší? To prázdno. Jdete po ulici a rozhlížíte se, zda uvidíte HVĚZDU. Když budete mít velkou kliku, uvidíte unaveného Mirka Donutila.

Prázdné restaurace, prázdné ulice, prázdné bary. Dokonce i hlavní stan Finlandia, který je hned vedle hotelu Thermal, připomíná opuštěný ostrov.

Buď máte pozvánku na hogo fogo party a patříte mezi vyvolené, kteří si třeba dají o půlnoci čáru s někým slavným na záchodku. Nebo pozvánku nemáte a pomalu vám dochází, že tohle město je asi nejhezčí, když tu žádný festival není.

Celebrity prostě nepotkáte. Buď se proběhly po červeném koberci a rychle odjely, nebo spí a večer se taxíkem přemístí někam, kde je nikdo rušit nebude. Ani vy.

Pokud jste se těšili, jak si ve Varech budete pořizovat jedno celebritní selfíčko za druhým, tak se rychle proberte. Víc celebrit odchytnete před každým regionálním divadlem ve větším českém městě.

Ti, kteří něco znamenají, mají letos jinou zábavu. Trendem je na Vary okatě kašlat. Takže ty skutečné hvězdy se označují na sociálních sítích na všech místech světa, ale hlavně ne ve Varech. Módní je na festivalu nebýt. Kdo jel na Mácháč, je v pohodě. Kdo jel do Varů, je za trapáka. Přesně tak vypadá nálada na Facebooku.

A do Varů jel třeba Jágr. Dotáhla ho tam jeho Verunka, on by raději trénoval. Pokud ji budete oslovovat s žádostí o selfíčko, tak neříkejte, že čtete eXtra.cz. Není to dobrý nápad, nechte si poradit…

Takže jestli jste masochistou a tento text vás neodradil, tak si s sebou do Varů vezměte deštníky. Bude hodně pršet.

A když prší, tak jsou lidé pod deštníkem a nejsou vidět. Takže nejvíce celebrit stejně uvidíte na stránkách webu eXtra.cz.

P.S.: Pořád věříme, že to nějak Bartoška zase zachrání. Ale jeho charisma to asi nebude zachraňovat do nekonečna…