Jednou jsi dole, jednou nahoře. Známé pravidlo, které platí pro všechny obory stejně. Včetně toho hereckého.

Své o tom ví i jeho největší hvězdy, které byly pro většinu diváků pouhou nostalgií nebo ideálním objektem pro odflusnutí si. Ony se však nevzdaly a svou pracně vybudovanou pozici jen tak znovu nepustí!

1) Sylvester Stallone Tak jako jeho soukromý život je i jeho kariéra poznamenaná několika vzlety a pády. Sly, jak zní jeho přezdívka, se již od útlého dětství musel vypořádat s mnoha nástrahami. Ať už šlo o nepovedený porod (lékař mu kleštěmi zmáčkl hlavičku), výchovné problémy, šikanu, nebo hyperaktivitu. Stallone, který odstartoval svou filmovou kariéru v nechutném déčkovém pornofilmu Italský hřebec, se však nevzdal a vsadil vše na jednu kartu. Tou byla kultovní postava Rockyho, která Stallonea proslavila a zajistila mu krom šesti dalších pokračování i kultovní status, který nejvíce prohluboval v osmdesátých letech, kdy byl právě on největší hvězdou celého Hollywoodu. Filmy jako Rocky, Rambo nebo Tango a Cash byly absolutními trháky a snad každý chlapec v té době chtěl být jako on.

Jenže se změnila doba a z nablýskaných kasovních trháků se pro valnou část publika staly archivní braky, a tak se Stalloneova kariéra zasekla až na filmech určených pro v tu dobu už dosluhující VHSky. Stallone se však nevzdal a přes svůj dřívější odpor vsadil na dvě červená esa do srdcí fanoušků, která mu zajistila tolik potřebný comeback. Rambo 4 a Rocky 6 se povedli, diváci byli nadšeni a o Slye začal být opět zájem. Díky tomu mohl i vzkřísit akční sérii Expendables, kde krom starých pušek (Bruce Willis, Arnold Schwanzenegger, Chuck Norris) dává šanci i mladých bijcům (Jason Statham, Terry Crews), kteří by po něm jednou mohli vlajku s odkazem akčního žánru převzít!

Mimochodem se na plátnech ještě přece jenom objeví i postava Rockyho! Bude tomu tak ve volném pokračování snímku Creed, mapující osud vnuka Rockyho dřívějšího soupeře Apolla Creeda.

2) Mickey Rourke Nejméně trvanlivý comeback, ale o to výraznější! V dobách největší Stalloneovy slávy se o slovo úspěšně hlásil i jeho pozdější přítel Mickey Rourke. Netrvalo to dlouho a sám učeň svého učitele dokonce, co se týče věhlasu, přerostl. Mickey byl miláčkem filmových kritiků, kteří si zamilovali jeho temné i romantické snímky jako Anger Heart, Štamgast nebo 9 1/2 týdne. Dohnali ho však vnitřní démoni, kterým se během úspěšné dráhy dosyta oddávat, alkohol a drogy. Výsledek byl děsivý: Rourke přímo odporně smrděl, přišel o přední zuby (čemuž nepomohla ani jeho krátkodobá kariéra boxera) a byl přímo zhuntovaný i v obličeji. V roce 1994 se dokonce neúspěšně pokusil o sebevraždu.

Cesta nahoru trvala dlouho, ale povedlo se. Krom účasti v kultovním Vyvolávači deště mu výrazně pomohl i Stallone, který ho vytrvale obsazoval do svých filmů. A přišel jackpot: V jednom roce se mu povedlo účastnit hned dvou hitů. Nejprve si zahrál v Sin City a poté byl dokonce nominován na Oscara za film Wrestler, ve kterém de facto ztvárnil sám sebe a stal se opět miláčkem Ameriky. Tento sebedestruktivní herec se nyní sice plácá od jednoho béčka k druhému, ale v jeho případě je výhrou už to, že je stále mezi námi.

3) Leonardo DiCaprio Naprostý opak Stallonea. Chlapec z velmi dobré rodiny, o jehož nadání odmala nikdo nepochyboval. I přesto se však dostal do slepé uličky! Po mnoha úspěšných studentských filmech totiž tehdy 23letý Američan s italskými kořeny dostal nabídku, která se neodmítá. Byl přizván na loď filmu Titanic, aby zde ztvárnil svou nejslavnější roli Jacka. Ženy si ho zamilovaly, ale muži jeho „slizkou“ sladkost přímo nemohli vystát. Následovalo několikaleté trápení v průměrných filmech a hlavně úděl muže jedné role. Tu však posléze velkolepě setřásl a dnes o něm nikdo nepochybuje!

Filmy jako Chyť mě, když to dokážeš, Skrytá identita, Počátek nebo Vlk z Wall Street zavřely ústa i těm největším pochybovačům a Leo je dnes na roztrhání. Lepšího herce současnosti zkrátka není! Jediný, kdo to nepochopil, jsou však akademici Oscarů, kteří DiCapria již několikrát nepochopitelně opomenuli.

4) Ben Affleck Jeho cesta za uznáním byla neuvěřitelně trnitá, ale o to více si svůj úspěch může nyní vychutnávat. Affleck nikdy nebyl hercem, který by podával strhující lavinu grimas, ale je kvalitním tvůrcem, o čemž už nyní málokdo pochybuje. Ben svou kariéru začal přímo raketově, ať už díky legendárním komediím Kevina Smithe, nebo zejména oscarovému snímku Dobrý Will Hunting. Díky fešáckému vzhledu i solidní budoucnosti se před ním otevírala přímo pohádková budoucnost!

Jenže se v ní spálil, ať už kvůli medializovanému vztahu s Jennifer Lopez (páru se začalo přezdívat Benifer), nebo špatnému výběru rolí, ve kterých Affleck přímo pohořel. Po čase začal být všem pro smích, nikdo ho nechtěl obsazovat a nikdo ho nebral vážně. Byl odepsaný, zneuznaný, na konci sil. Začal však u sebe a odznova. A to bylo také to nejlepší, co mohl udělat! Affleck si nejprve získal respekt režií snímku Gone, Baby, Gone, do kterého obsadil svého bratra Caseyho, aby posléze všem vytřel zrak svými dalšími snímky. Jeho třetí režijní počin Argo dokonce získal před třemi lety Oscara za nejlepší film a vše utvrdil i výkonem v loňském trháku Gone Girl. Na příští rok si ovšem Affleck vzal velké sousto, neboť se představí jako nový Batman. Bude to dobrá volba?

5) Michael Keaton Nejčerstvější navrátilec. Keaton byl přední hvězdou v osmdesátých a devadesátých letech, kdy byl nepřímým Affleckovým předchůdcem v roli netopýřího muže. Někteří fanoušci série ho dokonce považují za nejlepšího Batmana. I přesto se však po celou kariéru potýkal s tím, že nikdy nebyl příliš velkou hvězdou. Své si odehrál, ale jeho výkony neuchvacovaly, a tak se po čase vytratil úplně. Jeho filmy zkrátka nikoho nezajímaly.

Až do loňského roku, kdy akademici překvapivě ocenili jak jeho, tak i snímek Birdman, ve kterém hrál hlavní roli schizofrenního herce. No a najednou tu máme Michaela Keatona, o kterého je zájem a Američané tyhle příběhy zmrtvýchvstání přímo milují!